Aleksander Niełów
Lewica
Dołączył: 23 Sie 2014
Posty: 879
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Pią 17:53, 06 Lut 2015 Temat postu: [rząd] o zmianie ustawy o UKR |
|
|
Eugeniusz Czykwin
Przechodzimy do debaty nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o Urzędzie Kadrowym Rzeczypospolitej Polskiej.
Cytat: | Ustawa
z dnia ...
o zmianie ustawy o Urzędzie Kadrowym Rzeczypospolitej Polskiej
Art. 1.
W ustawie o Urzędzie Kadrowym Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza się następujące zmiany:
1) art. 3-4 otrzymują brzmienie:
"Art. 3.
1. Urząd zapewnia obsługę kadrowo-księgową urzędów administracji rządowej.
2. Urząd może prowadzić obsługę kadrowo-księgową innych urzędów niż określone w ust. 1 - na podstawie porozumienia zawieranego między Urzędem a kierownikiem danego urzędu.
3. Rada Ministrów, kierując się względami bezpieczeństwa i sprawności, może w drodze rozporządzenia określić urzędy bądź kategorie urzędów administracji rządowej, które nie będą obsługiwane przez Urząd.
Art. 4.
1. Tworzy się Wydziały Wojewódzkie Urzędu, zwane dalej "Wydziałami Wojewódzkimi".
2. Wydziały wojewódzkie w szczególności zapewniają obsługę kadrowo-księgową urzędów terenowych oraz urzędów centralnych, których siedzibą nie jest Warszawa.
3. Pracami wydziału wojewódzkiego kieruje dyrektor wydziału.";
2) uchyla się art. 5;
3) art. 6-10 otrzymują brzmienie:
"Art. 6
Urząd wykonuje wszelkie z czynności z zakresu prawa pracy wobec osób zatrudnionych w Urzędach przez niego obsługiwanych.
Art. 7
Urząd prowadzi archiwum urzędów przez niego obsługiwanych w zakresie spraw personalnych oraz prowadzi zadania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.
Art. 8
Urząd prowadzi czynności w zakresie obsługi finansowo-księgowej urzędów przez niego obsługiwanych.
Art. 9
Urząd Kadrowy Rzeczypospolitej w porozumieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przy porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych opiniuje zapotrzebowania kadrowe zgłoszone przez dyrektorów i kierowników urzędów przez niego obsługiwanych.
Art. 10
1. Zapotrzebowanie, o którym mowa w art. 9, powinno odpowiadać faktycznym potrzebom.
2. Zwiększenie przez urzędy administracji rządowej zapotrzebowania kadrowego poza wyznaczone cele musi być każdorazowo zaopiniowane przez Szefa Służby Cywilnej oraz Ministra właściwego ds. finansów publicznych i uzasadnione.";
4) uchyla się art. 11;
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. |
Cytat: | UZASADNIENIE
Powstały w 2019 roku Urząd Kadrowy Rzeczypospolitej prowadzi obsługę kadrowo-księgową urzędów centralnych. Nie obsługuje natomiast urzędów terenowych. Ponadto niektóre przepisy ustawy o UKR rodzą konflikt z ustawą o służbie cywilnej. Ponadto
Proponujemy, aby UKR prowadził obsługę kadrowo-księgową wszystkich urzędów administracji rządowej. Nie obsługiwałby jednak innych urzędów państwowych, jak Kancelaria Prezydenta czy Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Proponujemy, by te urzędy mogły same zdecydować, czy chcą z UKR w tym zakresie współpracować. Nasza propozycja umożliwia również zawieranie takich porozumień z UKR przez urzędy administracji samorządowej.
Ze względu na to, że obsługa niektórych urzędów administracji rządowej przez UKR (mowa tutaj np. o komendach policji) może rodzić pewne zagrożenie, proponujemy, aby Rada Ministrów mogła w drodze rozporządzenia niektóre urzędy administracji rządowej wyłączyć spod obsługi UKR.
Ustawa nie spowoduje odczuwalnych skutków budżetowych po stronie wydatków. Część pracowników komórek kadrowych i księgowych urzędów terenowych administracji rządowej zostanie na podstawie ustawy o Służbie Cywilnej przeniesiona do pracy w UKR, a część zostanie skierowana do innych zadań. Dzięki temu bez zwiększania zatrudnienia zwiększy się liczba pracowników administracji rządowej zajmujących się zadaniami "merytorycznymi".
Efektem tego będzie poprawa jakości i szybkości działania administracji rządowej, co w przypadku administracji podatkowej może przełożyć się na zwiększenie dochodów budżetu państwa. Skala tego zwiększenie jest jednak trudna do oszacowania i nie będzie ona duża.
Ustawa nie zmieni sytuacji rodzin z dziećmi.
Ustawa nie jest sprzeczna z prawem UE. |
72h
|
|