Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ministerstwo Sprawiedliwości - działania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Rząd Beaty Lindholm
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 17:25, 22 Wrz 2014    Temat postu: Ministerstwo Sprawiedliwości - działania

Cytat:

Minister: Beatrice Delaunay


Ostatnio zmieniony przez Katarzyna Pucz-Swarzewska dnia Sob 15:19, 20 Gru 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 15:49, 20 Gru 2014    Temat postu:

Cytat:

Minister na naradzie z Prezesami Sądów Apelacyjnych

Minister Sprawiedliwości Beatrice Delaunay uczestniczyła w corocznej naradzie Kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z Prezesami Sądów Apelacyjnych i Okręgowych. Spotkanie odbyło się w dniach w Popowie. Wzięli w niej udział Podsekretarze Stanu: Monika Zbrojewska, Wojciech Hajduk i Wojciech Węgrzyn oraz Waldemar Szmidt - Dyrektor Departamentu Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości wraz z zastępcami.Gościem narady był prof. Roman Hauser, Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

Narada poświęcona była przede wszystkim omówieniu wyników działalności sądów powszechnych w 2021 r., wdrażaniu reformy procedury karnej, reorganizacji struktury sądów rejonowych oraz zmianom legislacyjnym w obszarze ustroju sądów powszechnych.

Minister Beatrice Deluany w wystąpieniu rozpoczynającym obrady wskazała na konieczność kontynuowania procesu modernizacji sądownictwa, zwłaszcza przez szersze zastosowanie w jego bieżącym funkcjonowaniu narzędzi informatycznych. Zaakcentowała również potrzebę ograniczenia kognicji sądów, m.in. poprzez przekazanie niektórych kategorii spraw rozstrzyganych obecnie przez sędziów do kompetencji referendarzy sądowych. W tym kontekście zwróciła uwagę słuchaczy na możliwe rozwiązanie dotyczące spraw wykroczeniowych.

Podkreśliła również, że działania na rzecz lepszego wymiaru sprawiedliwości wpisują się w program budowy sprawnego państwa oraz są odpowiedzią na związane z nim oczekiwanie, że polski wymiar sprawiedliwości będzie powszechnie postrzegany, jako sprawiedliwy i otwarty dla obywatela.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Katarzyna Pucz-Swarzewska
Umiarkowani



Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 944
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 11:33, 27 Gru 2014    Temat postu:

Cytat:

Studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego w Ministerstwie

Minister Sprawiedliwości Beatrice Delaunay spotkała się dzisiaj ze studentami Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas spotkania poruszona została m.in. tematyka edukacji prawnej w szkołach i działaniach podejmowanych przez resort sprawiedliwości w tym zakresie.

Ministerstwo Sprawiedliwości zdając sobie sprawę z konieczności poszerzania świadomości prawnej wśród młodzieży od kilku lat prowadzi program edukacji prawnej. Organizowane są m.in. prowadzone pro bono przez partnerów Ministerstwa Sprawiedliwości lekcje prawa a także działania finansowane ze środków zewnętrznych (Program Operacyjny Kapitał Ludzki lub Norweski Mechanizm Finansowy).

Od 2016 r., w ramach projektu - "Ułatwianie dostępu do Wymiaru Sprawiedliwości", ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów poznawało tajniki wiedzy prawnej, uczestnicząc w spotkaniach edukacyjnych. W trakcie blisko 120 spotkań poruszone zostały zagadnienia dotyczące: praw ofiar przestępstw, zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w Internecie, obowiązku wynikającego z bycia świadkiem w sądzie oraz problematyki związanej z organizacją i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Młodzież akademicka zapoznała się z prawami i obowiązkami świadków oraz ofiar przestępstw, jak również z procedurami mediacyjnymi, jako alternatywną metodą rozwiązywania sporów. Poruszane zostały również zagadnienia dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie dopalaczy i innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Od kwietnia 2018 r. w ramach kolejnego projektu - "Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu", wybrano 150 szkół gimnazjalnych i 150 ponadgimnazjalnych z całej Polski, gdzie organizowane są dalsze spotkania edukacyjne. Do końca października odbyły się już 182 warsztaty w których udział wzięło 5646 uczniów.

Celem warsztatów jest wyposażenie młodzieży w praktyczną wiedzę z zakresu organizacji i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz praw i obowiązków świadków i ofiar przestępstw. Dodatkowo, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało działania informacyjno-edukacyjne, których podstawowym celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przysługujących obywatelom praw. Podczas dzisiejszego spotkania, eksperci z resortu przedstawili dodatkowo studentom zakres zadań i tryb pracy komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Rząd Beaty Lindholm Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin