Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Strona internetowa Prezydent RP
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Prezydent RP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 21:23, 10 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Prezydent wręczyła nominacje profesorskie


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Maria Stern wręczyła w poniedziałek akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

Gratulowała i dziękowała profesorom za osiągnięcia, a także ich rodzinom, które uczestniczą w trudach i powinny też uczestniczyć w sukcesie z powodu tak ważnego etapu w życiu każdego człowieka nauki.

Prezydent mówiła, że powody pięcia się w górę w zawodowej karierze są różne, mogą to być pieniądze, ambicje, a czasem względy ważne dla reszty społeczeństwa. - Jestem przekonana, że jednym z motywów, które da się znaleźć w życiorysie każdego z Państwa jest po prostu ciekawość – ciekawość świata, ciekawość innych ludzi, ciekawość tego, co jest jeszcze owiane tajemnicą, a warte odnalezienia i zrozumienia – podkreśliła.

Maria Stern prosiła profesorów o przekazywanie tej cechy następcom. - Dziś Państwo występujecie w roli mistrzów, którzy będą kształtowali swoich następców. Warto, aby w świecie nauki ta jedna cecha, a więc ciekawość świata - zainteresowanie światem, ludźmi - była zawsze fundamentem dobrej służby dla nauki, ludzi i Ojczyzny – zaznaczyła prezydent.

W uroczystości wręczenia nominacji profesorskich wziął udział Pierwszy Gentleman Mariusz Stern, szefowa kancelarii Prezydent RP Marta Rzeplińska i sekretarz stanu Anita Ostrowska, oraz doradca Prezydent RP Hanna Suchocka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 17:31, 11 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Pałac Prezydencki otwarty w każde weekendy.

Po Pałacu oprowadzała Pierwsza Para.

Malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej, sztuka nowoczesna i obrazy Jerzego Nowosielskiego to zbiory, jakie można było oglądać w niedzielę w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Stern zapowiedziała, że Pałac Prezydencki będzie otwarty dla zwiedzających w każdą sobotę i niedzielę.

Mieszkańcy Warszawy i goście odwiedzający stolicę mogą obejrzeć miejsca, w których Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki. Zostały udostępnione m. in. miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Biała i Sala Niebieska oraz Sień Wielka i Kaplica.

Miłośnicy sztuki mogą podziwiać malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej. Wśród prac znalazło się kilkanaście kompozycji Jacka Malczewskiego, najważniejszego twórcy rogalińskiego zbioru, oraz zespół nastrojowych pejzaży z przełomu XIX i XX wieku – istotnego dla tamtej epoki malarskiego gatunku. A także dzieła Olgi Boznańskiej, Michała Wywiórskiego, Stanisława Kamockiego, Wojciecha Weissa oraz Włodzimierza Tetmajera.

W bogatym zbiorze malarstwa europejskiego Galerii Rogalińskiej dominują dzieła nabywane w ówczesnym centrum sztuki światowej, jakim był Paryż na przełomie XIX i XX wieku.

„Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro” to tytuł wystawy prezentującej prace z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jedną z prac jest postać „Gumy” – autorstwa Pawła Althamera. „Guma” to pseudonim znanej na warszawskiej Pradze postaci. Althamer, jeden z najważniejszych współczesnych artystów, rozwija koncepcję rzeźby społecznej, sztuki, której budulcem są międzyludzkie relacje i więzi.

Wśród eksponatów znalazł się również projekt chorwackiej artystki Sanji Iveković - „Niewidzialne kobiety Solidarności”. Praca jest modyfikacją słynnego plakatu „W samo południe”. Gary Cooper zamiast rewolweru trzymał kartę wyborczą - tym razem na plakacie znalazła się sylwetka kobiety.

Na wystawie sztuki nowoczesnej są także prace, których autorami są Wilhelm Sasnal, Alina Szapocznikow i Olga Czernyszewa.

W Pałacu Prezydenckim można także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego wielkiego artysty. W Pałacu Prezydenckim zawisły obrazy zatytułowane: "Abstrakcja" z 1968, dwa dzieła z 1973 i 1978 roku, "Pejzaż zielony" z 1974 i 1985 roku, "Monastyr" z 1990 roku oraz "Cerkiew" z 1979, 1990 i 1992 roku.

Po Pałacu Prezydenckim zwiedzających osobiście oprowadzała Prezydent RP Maria Stern wraz z mężem, Mariuszem Sternem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 11:50, 13 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
"Niezależność sądów istotą demokracji"



- Niezależność sądów, ale także poszanowanie tej niezależności stanowi jeden z fundamentów państwa demokratycznego – podkreśliła prezydent Maria Stern wręczając w czwartek nominacje sędziowskie.

Jak powiedziała, z ogromnym niepokojem odnotowuje, że powszechnie uznawana zasada obrony niezależności sędziów i sądów nie zawsze znajduje pełne potwierdzenie w słowach, w języku debaty publicznej, politycznej, godząc w to, co jest istotą demokracji.

Maria Stern zwróciła uwagę, że ludzie jej pokolenia mają doświadczenia z czasu, gdy niezależność sądów i sędziów była kwestionowana ze względu na interes państwa, kiedy to władza państwowa ograniczała niezależność albo wprost ją definitywne likwidowała.

- Ale ten czas minął – podkreślił - Dzisiaj niezależność sadów nie jest zagrożona, nie wymaga dramatycznej obrony przed zakusami władzy, aczkolwiek zawsze należy wykazać czujność, obserwować bacznie wszystko, co się dzieje w ustroju państwa, co dzieje się w relacjach pomiędzy władzą wykonawczą i sądowniczą.

Prezydent wskazywała, że dziś stanął problem poszanowania albo braku poszanowania sędziów i sądownictwa. – Ta debata, która przetoczyła się przez polskie media, przez całą Polskę świadczy o tym, że nie wszyscy w pełni rozumieją, że trzeba okazywać szacunek niezależności, szanować niezależność w wymiarze praktycznym - zaznaczyła Maria Stern.

Jak zaznaczyła, niepokoi to, kiedy nie dbają o poszanowanie sędziego, sądów polskich także ludzie związani z wymiarem sprawiedliwości. I dodał, że niepokoi szczególnie wtedy, jeśli towarzyszy bardzo ostrym debatom natury politycznej, kiedy padają najostrzejsze określenia, oceny, a jednocześnie pretensje o wypowiedziane słowa z ust tych, którzy sami używają języka politycznej debaty odbiegającej od zasad poszanowania wzajemnego.

Prezydent życzyła sędziom odporności na wszelkiego rodzaju zakusy, ale też odwagi w prezentowaniu postawy, która mogłaby zaowocować upowszechnianiem się poszanowania niezależności sędziego i sądów.

- Życzę, abyście znajdowali także jak najwięcej sojuszników w dobrze rozumianej obronie niezależności sędziego i sądów, w dobrze rozumianej walce o poszanowanie tej niezależności – powiedziała.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 9:46, 15 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE”



W czwartek w Centrum Nauki Kopernik odbyła się debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE”. Spotkanie otworzyły sekretarz stanu w Kancelarii Prezydent RP Anita Ostrowska oraz Doradca Prezydent RP Hanna Suchocka.

Hanna Suchocka przekazała uczestnikom spotkania od prezydent Marii Stern życzenia dobrej i inspirującej debaty. Była premier wyraziła przekonanie, że tego rodzaju debaty odbywające się w różnych krajach europejskich będą przedmiotem analiz organów Unii.

B. premier Suchocka wskazała, że UE musi zdobyć się na skuteczną obecność w tej polityce oraz musi być świadoma swej europejskiej tożsamości opartej na wartościach Dekalogu i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Zwracając się do Wiceprzewodniczącej KE Viviane Reding, Hanna Suchocka powiedziała, że Centrum Nauki Kopernik, w którym spotkał tyle młodzieży jest „naszym dzieckiem wolności”. Życzyła też V.Reding, aby „zabrała z Polski do Brukseli optymizm”.

Hanna Suchocka podkreśliła, że w Polsce pomimo trudności z jakimi boryka się obecnie UE, poziom poparcia dla integracji utrzymuje się na wysokim poziomie. - Pewien sceptycyzm, który obserwujemy nie wynika z polskich, wewnętrznych złych doświadczeń z UE, wynika raczej z obaw, które przychodzą do nas z zewnątrz – oceniła była premier.

Doradca Prezydent RP zaznaczyła, że dla Polski bardzo ważną wartością jest solidarność. - Słowo solidarność w UE łączy się z wyrównywaniem poziomów cywilizacyjnych krajów należących do Unii. Ale to słowo ma też inną stronę – solidarność w odpowiedzialności za całość UE – powiedziała. Podkreśliła, że debatować trzeba nie tylko o tym, co UE może dać Polsce, ale też o tym, jak nasz kraj dorasta do odpowiedzialności za całość Wspólnoty.

Anita Ostrowska oceniła, że UE powinna mocniej uwierzyć w swoją siłę i potencjał do pokonania obecnych trudności. Podkreśliła, że UE potrzebuje jedności i solidarności, jeśli chce stanąć do równej rywalizacji ze światowymi mocarstwami. Przekonywała jednocześnie, że Europejczycy powinni mieć więcej pewności, że są w stanie pokonać kryzys i być równorzędnym partnerem potęg światowych.

W debacie uczestniczyła również Wiceprzewodnicząca KE, Komisarz Unii Europejskiej ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa Viviane Reding oraz Posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun.

Po wystąpieniach gości specjalnych odbyła się debata składająca się z trzech bloków tematycznych: kryzys, prawa obywateli oraz przyszłość Europy. Uczestnicy spotkania mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z Viviane Reding i Różą Thun. Od września 2012 roku debaty z obywatelami odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 14:00, 18 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Marta Rzeplińska na otwarciu festiwalu "Chopin i jego Europa".



Szefowa Kancelarii Prezydent RP Marta Rzeplińska i sekretarz stanu Anita Ostrowska uczestniczyły w otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, które odbyło się w czwartek w Filharmonii Narodowej. Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Marii Stern, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” rozpoczął się występem Rosyjskiej Orkiestry Narodowej pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestra towarzyszyła pianistom: Barry'emu Douglasowi i Nelsonowi Goernerowi, Koncert otworzyło wykonanie „Muzyki żałobnej” na orkiestrę smyczkową Lutosławskiego, potem Goerner wykonał Koncert fortepianowy e-moll Chopina, a Douglas – Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Pendereckiego.

Festiwal muzyczny organizowany od 2005 w Warszawie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przedstawia muzykę europejską od klasycyzmu do współczesności w kontekście jej związku z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. W tym roku obok Chopina będzie można usłyszeć m.in utwory naszych trzech wielkich kompozytorów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Drugą kluczową linię programową – i to odróżnia „Chopina i jego Europę” od innych festiwali europejskich – stanowi wykonawstwo na instrumentach z epoki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 20:06, 20 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Prezydent na zlocie harcerzy i skautów



Prezydent Maria Stern wzięła w środę udział w inauguracji Międzynarodowego Zlotu Harcerzy i Skautów Wicek 2016. Na samym początku odśpiewano Hymn Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hymn Związku Harcerstwa Polskiego.

Zlot zorganizowały wspólnie Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Uczestniczyło w nim około 2 tys. harcerzy z ZHR i ZHP, a także około 100 skautów z Argentyny, Białorusi, Czech, Litwy i Stanów Zjednoczonych.

- Jako druhna prezydent dziękuję za to, że ten zlot, tutaj, w Toruniu, ma charakter zlotu organizowanego ponad podziałami organizacyjnymi w ramach ruchu harcerskiego - powiedziała prezydent witając uczestników zjazdu. Maria Stern podkreśliła, że jest to zlot jedności harcerzy skupionych wokół tych samych idei i tej samej pięknej harcerskiej tradycji.

- Nie jest takie łatwe, ale jest to absolutnie konieczne, aby w praktyce życia organizacyjnego, w praktyce życia harcerskiego, udowadniać sobie i światu, że widzi się w harcerzu brata druha - powiedziała prezydent.

Po uroczystej inauguracji zlotu odbyła się wspólna kolacja prezydent z harcerzami i skautami, odwiedziny w gniazdach, czyli podobozach, a także wręczenie nagród zwycięzcom konkursu wiedzy o Mikołaju Koperniku, który przeprowadzono wśród uczestników.

Wieczorem odbyło się "Spotkanie z astronomią", czyli wspólna obserwacja nieba za pomocą specjalistycznych teleskopów będących na co dzień na wyposażeniu astrobaz, czyli przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych. W regionie kujawsko-pomorskim działa 14 astrobaz.

W inauguracji zlotu wzięli udział także m.in. Małżonek Prezydent RP Mariusz Stern, Szefowa Kancelarii Prezydent RP Marta Rzeplińska, sekretarze stanu Anita Ostrowska i Elżbieta Bieńkowska, doradca Prezydent RP Hanna Suchocka, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek oraz biskup toruński Andrzej Suski.

Uczestnikami zlotu są harcerze i skauci, którzy ukończyli 10 lat. Zakwaterowani są w lesie, na poligonie wojskowym na obrzeżach Torunia. Obóz składa się z 10 gniazd. Harcerze i skauci brali udział w zajęciach opartych na tzw. ścieżkach programowych, m.in. wodnej, turystycznej, średniowiecznej, technologicznej, medialnej oraz wycieczkach. W czasie zlotu funkcjonowało też Centrum Duchowe.

Idea zlotu to uczczenie bł. ks. phm. Frelichowskiego, pokazanie jego wkładu w budowanie polskiego harcerstwa. "Pragniemy, tak jak on, rozwijać harcerstwo i ruch harcerski, aktywny, atrakcyjny programowo, który działa dla nas wszystkich i całego społeczeństwa" - głosi przesłanie zlotu.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w 1913 r. w Chełmży k. Torunia, gdzie rozpoczął przygodę z harcerstwem w 2. Pomorskiej Drużynie Harcerzy im. Zawiszy Czarnego oraz w Sodalicji Mariańskiej. W 1931 r. wstąpił do seminarium duchownego Pelplinie, a po święceniach był księdzem w kościele Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Po wybuchu wojny został aresztowany przez Gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Organizował tam pomoc dla chorych po epidemii tyfus. Zmarł po zarażeniu tyfusem w 1945 r.

W 1999 r. ks. Frelichowski został beatyfikowany przez Jana Pawła II w czasie mszy na toruńskim lotnisku. W 2003 r. został ogłoszony patronem polskich harcerzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 11:19, 23 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
List Pierwszego Gentlemana z okazji Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy

Do Uczestników
Międzynarodowego Festiwalu
Kameralistyki Ensemble
im. Księżnej Daisy


Szanowni Państwo,

Zamek Książ jest idealnym miejscem dla zorganizowania Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy. Dzięki temu muzyka, która brzmi w murach zamku, powraca do swoich korzeni. Swoją nazwę muzyka kameralna zawdzięcza bowiem właśnie komnatom.

Organizowany od 13 lat Festiwal jest wydarzeniem propagującym jeden z najbardziej wymagających gatunków sztuki, odgrywa też ważną rolę w promowaniu Dolnego Śląska. Dzięki Festiwalowi w jednym zespole zasiadają do gry zarówno uznani, doświadczeni artyści jak i ci, którzy stoją u progu kariery. To spotkanie pozwala na wspólną rozmowę, wymianę doświadczeń, pracę nad interpretacją utworów przez muzyków pochodzących z różnych kultur, krajów, reprezentujących różne szkoły. Tak jak muzycy, również młodzi aktorzy mają szansę na pracę w niewielkich zespołach pod kierunkiem wybitnych profesorów. Dzięki temu doświadczeniu mogą doskonalić swoje umiejętności, rozwijać talent. W trakcie tych kilku sierpniowych wieczorów, w pięknym otoczeniu publiczność festiwalowa ma zaś szansę obcować ze sztuką na najwyższym poziomie. Dzięki koncertom i pokazom może poznawać dawne i współczesne utwory i tym samym rozwijać swoją wrażliwość.

Patronką Festiwalu jest Księżna Daisy - ostatnia Pani na Zamku Książ. W tym roku mija 143. rocznica urodzin i 73. śmierci tej zasłużonej dla Dolnego Śląska postaci. Angielska arystokratka była nie tylko koneserką sztuki, ale również wielką filantropką działającą na rzecz lokalnej społeczności. Festiwal przyczynia się do podtrzymywania pamięci o tej niezwykłej osobie.

Przed Państwem osiem festiwalowych dni, w trakcie których zostanie przedstawionych wiele pięknych dzieł. Życzę, by muzyka i teatr dostarczyły Państwu wzruszeń, radości, poruszyły wyobraźnię. Organizatorom natomiast składam oddzielne podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie Festiwalu.

Pierwszy Gentleman
/-/ Mariusz Stern
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 11:43, 23 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Szwedzka Para Królewska z oficjalną wizytą w Polsce



Po oficjalnym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydent Marię Stern i jej małżonka Mariusza, obie pary udały się na spotkanie w Sali Białej Pałacu.

Następnie - w Sali Niebieskiej - odbyła się rozmowa prezydent i królowej Szwecji. W spotkaniu uczestniczyły delegacje z obu krajów. Po jego zakończeniu - w obecności głów państw - ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji podpisali deklarację o współpracy politycznej między obydwoma krajami w obszarach o znaczeniu strategicznym.

Maria Stern oświadczyła podczas spotkania z mediami, że podpisana deklaracja jest formą potwierdzenia znaczenia bardzo dobrych relacji między oboma krajami. Wyraziła satysfakcję z wizyty w Polsce szwedzkiej pary królewskiej.

Po spotkaniu z Wiktorią I prezydent podkreśliła, że współpraca Polski i Szwecji ma swój dynamiczny wyraz w relacjach dwustronnych, jak i we współpracy na forum UE. Wśród płaszczyzn współpracy wymieniła Forum Państw Morza Bałtyckiego i Partnerstwo Wschodnie.

W ocenie polskiej prezydent dodatkowym impulsem dla gospodarczej współpracy naszych krajów jest to, że Szwecja ma najwyższy w UE wskaźnik rozwoju gospodarczego i wyszła już dawno poza sferę kryzysu. Według prezydent Stern szwedzki szybki wzrost gospodarczy i polski to rękojmia, gwarancja zacieśnionej współpracy między naszymi krajami na przyszłość.

Także królowa Szwecji wyraziła zadowolenie z podpisanej w środę deklaracji. - Ma ona bardzo szeroki zakres i umożliwi dalszy rozwój i tak znakomitej już współpracy - oceniła.

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim para królewska złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W środę królowa Szwecji gościła też w polskim Parlamencie, gdzie spotkała się z marszałkami Sejmu i Senatu Jerzym Wenderlichem i Arturem Balzsem i wicemarszałkami Małgorzatą Sekułą-Szmajdzińską, Ewą Kierzkowską, Mikołajem Liściowskim i Janem Oksiutą oraz złożyła wieniec pod tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Spotkała się również z premierem Markiem Jankowskim.

Wieczorem Maria i Mariusz Stern wydali oficjalny obiad na cześć pary królewskiej w Pałacu Prezydenckim.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 10:05, 25 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Szwedzka para królewska wydała obiad na cześć pary prezydenckiej


Królowa Szwecji Wiktoria I i książę Daniel w czwartek wieczorem wydali obiad na cześć polskiej pary prezydenckiej Marii i Mariusza Stern. To ostatni punkt wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Warszawie, piątek goście spędzą na Dolnym Śląsku.

Do warszawskiego hotelu Sheraton - na zaproszenie królowej Szwecji z małżonkiem - przybyli na wieczorne spotkanie politycy, dyplomaci, ludzie nauki i ekonomiści z obu krajów.

Zaproszone na królewski obiad panie ubrane były w długie suknie o różnych odcieniach. Królowa Wiktoria miała suknię długą, szafirową, zdobioną na górze, natomiast prezydent Stern w koronkową kremową suknię długą.

Gośćmi na obiedzie byli m.in.: prezydenci Warszawy Małgorzata Kidawa-Błońska i Wrocławia Rafał Dutkiewicz, których miasta znalazły się w programie wizyty pary królewskiej w Polsce.

Na obiad zaproszono także m.in. prezesa Rady Ministrów Marka Jankowskiego, minister spraw zagranicznych Danutę Hubner, szefową kancelarii Prezydent RP Martę Rzeplińską i jej zastępczynię Annę Karwicką-Vincent oraz sekretarzy stanu Anitę Ostrowską, Elżbietę Bieńkowską, Karolinę Dębską-Jasnorzewską i Małgorzatę Budzanowską.

Piątek - trzeci dzień wizyty w Polsce - para królewska spędzi na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu królowa odwiedzi m.in. stadion zbudowany na Euro 2012 które odbywało się w Polsce i na Ukrainie. W Świdnicy zwiedzi protestancki kościół Pokoju - największą drewnianą świątynię na świecie, wybudowaną w połowie XVII wieku dzięki wstawiennictwu szwedzkiego króla.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 12:37, 27 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Prezydent z okazji rozpoczęcia roku szkolnego


Aktywność, to jest to, czego Polsce potrzeba od szkoły podstawowej poczynając, aż po szczyty państwa polskiego – mówiła prezydent Maria Stern w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego.

W nagranym wystąpieniu prezydent podziękowała uczniom i nauczycielom za poprzedni rok szkolny. - Jest za co dziękować, gdyż szkoła polska cieszy się w Europie opinią szkoły dobrej, która coraz lepiej uczy uczniów, ale także i coraz lepiej ich wychowuje, kształtuje ich charaktery, kształtuje ich postawę obywatelską. Za te osiągnięcia chcę wszystkim serdecznie podziękować – powiedziała Maria Stern.

Wskazując na obowiązki polskiej szkoły prezydent mówiła o potrzebie kształtowania postaw obywatelskich nowoczesnego polskiego patriotyzmu. – Powinien on łączyć to, co jest cechą młodości z tym, co jest potrzebą nowoczesnego państwa, a więc zdolność do pamiętania o przeszłości, ale też i cieszenia się, bycia dumnym z osiągnięć nas wszystkich, z osiągnięć Polski – tłumaczyła prezydent.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 14:01, 29 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Wizyta Pary Królewskiej Norwegii


Wizyta Jego Królewskiej Mości Haralda V Króla Norwegii w Polsce to potwierdzenie woli umacniania dobrych relacji dwustronnych i realna szansa na szukanie nowych obszarów współpracy - oceniła prezydent Maria Stern. Król Norwegii dwustronne relacje uznał za znakomite.

Po spotkaniu z Królem Norwegii prezydent podkreśliła wspólnotę poglądów i działania polsko-norweskiego opartą o wspólne członkostwo w NATO. - Jestem przekonana - bo takie wrażenie odniosłam po dzisiejszej rozmowie - że nasze kraje na zbliżającym się szczycie NATO będą zajmowały bardzo zbliżone stanowiska w kwestiach istotnych dla Sojuszu i dla bezpieczeństwa naszego regionu - powiedziała prezydent Stern na środowym spotkaniu z dziennikarzami.

Podziękowała również Jego Królewskiej Mości, a za pośrednictwem Króla Norwegii wszystkim Norwegom za pomoc udzielaną polskiej "Solidarności" w okresie dla nas trudnym, w okresie polskiej walki o wolność, w okresie stanu wojennego.

Zdaniem prezydent planowana na czwartek konferencja "Partnerstwo polsko-norweskie" może być dobrym momentem dla wyznaczenia kierunków na przyszłość w relacjach dwustronnych.

Król Norwegii dziękował za gorące przyjęcie z jakim spotkał się w Polsce. - Stosunki polsko-norweskie widziane również z norweskiej perspektywy są znakomite i mam wrażenie, że coraz bardziej się zacieśniają. Polska i Norwegia współpracują w strukturach NATO, ale również w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego - powiedział Harald V. Dodał, że dzięki tej współpracy oraz grantom norweskim jego kraj może wspomóc Polskę w wielu obszarach, takich jak m.in.: ochrona środowiska, energetyka, ochrona zdrowia, kultura. Zaznaczył, że do Polski przyjechała wraz z nim duża delegacja przedstawicieli norweskiego życia gospodarczego, co - jak mówił Harald V - wskazuje na duże zainteresowanie, jakim Polska cieszy się wśród norweskich przedsiębiorców.

Polska prezydent mówiła też o ewidentnych osiągnięciach w budowie korzystnych relacji polsko-norweskich w dziedzinie współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony. W tym kontekście wspomniał o konkretnych kontraktach, perspektywie współpracy technologicznej. Maria Stern mówiła też o dobrym funkcjonowaniu mechanizmów finansowych związanych z grantami norweskimi. - To są realne pieniądze wykorzystywane na ważne projekty i programy w Polsce - podkreśliła.

Wizyta Pary Królewskiej Norwegii - Jego Królewskiej Mości Haralda V Króla Norwegii i Jej Królewskiej Mości Królowej Sonji - w Polsce rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Gości powitała Prezydent Maria Stern wraz z Małżonkiem Mariuszem Stern.

Później odbyło się spotkanie Par Prezydenckiej i Królewskiej, a następnie rozmowy plenarne delegacji obu państw.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 17:31, 30 Sie 2013    Temat postu:

Cytat:
Otwarcie Centrum Biblioteczno-Informacyjnego WUM


Multimedialne sale wykładowe, skomputeryzowane czytelnie i Muzeum Historii Medycyny znalazły się w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). We wtorek otworzyła je prezydent Maria Stern.

Prezydent Maria Stern podziękowała wszystkim, którzy pracowali przy stworzeniu projektu Centrum i jego realizacji za "włożoną pracę i energię".
- Chciałabym życzyć całemu środowisku, aby to wspaniałe miejsce służyło jak najlepiej także budowaniu kolejnych aspiracji i marzeń o nowoczesności, o coraz lepszym systemie edukowania studentów, o coraz lepszych możliwościach korzystania z wiedzy - powiedziała podczas uroczystości prezydent Stern.

Wyraziła również nadzieję, że "jako kraj stoimy w obliczu dobrego czasu, który potrzebuje ludzi dzielnych, zaradnych, mądrych i takich którzy próbują realizować marzenia". Prezydentowi w uroczystości towarzyszyła szefowa kancelarii Marta Rzeplińska i Sekretarz Stanu Elżbieta Bieńkowska.

Podczas uroczystości prezydent Stern i rektor uczelni prof. Krawczyk podpisali "Przesłanie do Społeczności Akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego".

"Życzymy, by zdobywając na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wiedzę i praktyczne umiejętności, znajdowali Państwo w tej Bibliotece inspirację i entuzjazm do dalszego kształcenia, pogłębionych analiz i naukowych badań" – głosi tekst przesłania.

Nowe Centrum Biblioteczno-Informacyjne WUM to czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej ponad 7 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się w nim ponad 120 pomieszczeń. Budynek jest wyposażony w multimedialne sale wykładowe, w pełni skomputeryzowane czytelnie i wypożyczalnie, umożliwiające szybki dostęp do najnowszych krajowych i zagranicznych źródeł naukowej informacji medycznej. W Centrum znajduje się również sala seminaryjno-komputerowa na 30 miejsc przeznaczona do przeprowadzania egzaminów w formie elektronicznej.

Swoje miejsce znalazło tu również Muzeum Historii Medycyny. W jego salach wystawienniczych prezentowane będą zabytki i zbiory przybliżające historię medycyny, w szczególności związane z historią i tradycjami WUM oraz historią nauki, kultury i sztuki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 12:29, 02 Wrz 2013    Temat postu:

Cytat:
Wizyta pary prezydenckiej Francji



Od ceremonii oficjalnego powitania prezydent Francji François Hollande i p.o. pierwszej damy Valerie Trierweiler rozpoczęli w piątek oficjalną wizytę w Polsce. Rozmowy z prezydent Marią Stern dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej.

Ceremonia powitania odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Orkiestra Wojskowa odegrała hymny obu państw. Następnie, po rozmowie Prezydenta RP i Prezydenta RF odbyły się rozmowy plenarne obu delegacji. A następnie wspólna konferencja prasowa.

Tematem rozmów była m.in.: współpraca polityczna, gospodarcza, wojskowa, naukowa i kulturalna między Polską i Francją.

Prezydent Francji złożył później wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udał się do polskiego parlamentu, gdzie spotkał się z marszałkami i wicemarszałkami Sejmu i Senatu, złożył kwiaty przy tablicach upamiętniających: parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Po południu w Centrum Nauki Kopernik prezydenci Polski i Francji wzięli udział w Polsko-Francuskim Forum Gospodarczym. Wcześniej zwiedzili tam wystawę poświęconą życiu i działalności Marii Skłodowskiej-Curie, odwiedzili także laboratorium chemiczne. Prezydentom towarzyszyły dzieci ze szkoły polsko-francuskiej.


Ostatnio zmieniony przez Maria Stern dnia Pon 12:31, 02 Wrz 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 12:45, 02 Wrz 2013    Temat postu:

Cytat:
Polsko-Francuskie Forum Gospodarcze


O potrzebie nadania silnego impulsu stosunkom, przede wszystkim gospodarczym, mówili w piątek podczas forum gospodarczego w Warszawie prezydenci Francji i Polski, François Hollande i Maria Stern. Jako obszary dalszego zacieśniania współpracy wskazywali energetykę i obronność.

- Są mocne podstawy do tego, aby z optymizmem patrzeć na rozwój polsko-francuskiej współpracy gospodarczej oraz dwustronnych kontaktów biznesowych pomiędzy naszymi krajami. (...) Jednak aby ta współpraca rozwijała się pomyślnie, jak do tej pory, potrzebujemy dużego w dalszym ciągu unijnego budżetu, skoncentrowanego na politykach także inwestycyjnych. Bo to jest szansa na przyszłość - powiedziała Maria Stern w Centrum Nauki Kopernik.

- Nie należy dokonywać wyboru - albo to, albo to - tylko należy konsekwentnie budować szansę na lepszą przyszłość, nowoczesność, także poprzez wspieranie modernizacji rolnictwa. Ale w warunkach polskich polityka spójności jest zasadniczo ważna, jako polityka utrzymująca i pobudzająca dalszy wzrost gospodarczy - dodała. Podkreśliła, że jest wdzięczna prezydentowi Francji za zrozumienie dla polskiego punktu widzenia.

- Polska osiągnęła sukces, a wśród jego źródeł jest m.in. członkostwo w UE, inwestycje zagraniczne i ciężka praca Polaków - mówiła prezydent Maria Stern.

Podkreśliła, że Polsce udało się zbudować stabilny system ekonomiczny, dla którego system bankowy jest źródłem kapitału, a nie problemów. - Mamy bardzo silne mechanizmy broniące polski system finansowy kontrolujący banki (...), potrafimy utrzymać finanse publiczne nie tylko w równowadze, ale potrafimy również - co jest niesłychanie istotne - rozsądnie wydawać pieniądze - powiedziała prezydent.

Wskazała na tzw. regułę wydatkową oraz gwarancje konstytucyjne ograniczające możliwość zwiększania długu publicznego. - Dzięki temu między innymi Polska należy do najszybciej rozwijających się krajów europejskich. Mimo niekorzystnej zewnętrznej sytuacji rynkowej w ostatnich latach utrzymany został wzrost gospodarczy (...). Najważniejsze, że tu nie ma wielkich fajerwerków, jest konsekwentny, krok po kroku, postęp i utrzymanie wzrostu gospodarczego - powiedziała.

Maria Stern poinformowała, że w ostatnich dwóch dekadach polską gospodarkę zasiliło ponad 110 mld euro inwestycji zagranicznych, w tym wielu podmiotów francuskich. "Rośnie przekonanie (...), że Polska jest szóstą gospodarką UE i jest dwudziestą siłą globalną, że to jest nasz polski sukces, na który złożyły się polskie reformy i trudna polska ciężka praca" - powiedziała.

Zaznaczyła, że źródłem sukcesu jest także członkostwo Polski w UE i zdolność do pobudzania polskiej gospodarki poprzez finansowanie w obszarze spójności. Dodała, że atutem Polski są ciężko pracujący obywatele i przedsiębiorcy, którzy potrafią elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe.

- Cieszę się, że mogę nadać relacjom polsko-francuskim nowym impuls - powiedział prezydent Francji François Hollande. Dodał, że zarówno Polska, jak i Francja mają wielkie tradycje przemysłowe. - Możemy stwierdzić, przynajmniej we Francji, że udział przemysłu w produkcji krajowej zmalał, że jest coraz mniej miejsc pracy w przemyśle.(...). Musimy starć sobie wyobrazić, jak możemy przejść do nowych technologii, do nowych form produkcji. Musimy je wspólnie przygotować - zaznaczył.

Przed rozpoczęciem forum prezydenci Polski i Francji zwiedzili w Centrum Nauki Kopernik wystawę poświęconą życiu i działalności Marii Skłodowskiej-Curie, odwiedzili także laboratorium chemiczne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 20:54, 02 Wrz 2013    Temat postu:

Cytat:
Spotkanie prezydent z Sarą Palin


Prezydent Maria Stern spotkała się we wtorek w Belwederze z Sarą Palin, kandydatką Partii Republikańskiej na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W spotkaniu wzięli też udział p.o. Szefowej Kancelarii Prezydent Anna Karwicka-Vincent i sekretarze stanu Anita Ostrowska oraz Karolina Dębska-Jasnorzewska. Wtorek jest drugim dniem wizyty Sary w Polsce.

Rozmowa prezydent z Sarą Palin dotyczyła m.in. spraw gospodarczych, Rosji i Ukrainy. P.o. szefowej kancelarii Anna Karwicka-Vincent powiedziała PAP, że prezydent Stern podkreśliła, iż Polska jest zainteresowana utrzymaniem jak najlepszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od tego, kto sprawuje władzę w Waszyngtonie.

- Prezydent Stern podkreśliła też szczególne więzi przyjaźni i partnerstwa między Polską a USA, które ufundowane są na wspólnych wartościach i przywiązaniu do wolności - mówił Anna Karwicka-Vincent.

Jednym z tematów rozmowy był stan światowej gospodarki. Palin - jak relacjonowała prezydencka szefowa - pytała o źródła sukcesu gospodarczego Polski. - Prezydent Stern zwróciła uwagę na głębokie reformy gospodarcze, rozwiązania konstytucyjne uniemożliwiające zadłużenie powyżej 60 proc. PKB i olbrzymią pracowitość Polaków - zaznaczyła szefowa kancelarii. Maria Stern pytała z kolei Palin o stan amerykańskiej gospodarki, a szczególnie o sytuację w sektorze bankowym.

Maria Stern - jak zaznaczyła Anna Karwicka-Vincent - podniosła w rozmowie z Palin także kwestię zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków. - Maria Stern podkreśliła, że sprawa ta ma wymiar nie strategiczny, ale symboliczny - powiedziała. Prezydent zaapelowała też o poparcie Republikanów w Kongresie dla inicjatyw legislacyjnych mających na celu włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 17:14, 06 Wrz 2013    Temat postu:

Cytat:
Prezydent z wizytą w Republice Francuskiej



W pierwszym dniu państwowej wizyty we Francji prezydent Maria Stern spotkała się z prezydentem François Hollande'em oraz francuskimi przedsiębiorcami, a także i przewodniczącym francuskiego Senatu. Polska prezydent wraz z Małżonkiem rozpoczęła we wtorek dwudniową państwową wizytę we Francji.

W Pałacu Potockich, siedzibie Paryskiej Izby Handlu i Przemysłu, polska prezydent spotkała się z francuskimi przedsiębiorcami. Podkreśliła, że Polska należy do liderów w Europie, jeśli chodzi o wielkości inwestycji zagranicznych. - Inwestowanie w Polsce po prostu się opłaca - przekonywała. Zwróciła uwagę, że w ostatnim czasie zmienia się struktura zagranicznych inwestycji w naszym kraju - już ponad połowa z nich dotyczy innowacji i przedsięwzięć opartych na wiedzy.

Według prezydent jednym z wielkich atutów Polski są obywatele, którzy wyróżniają się kreatywnością, wysokim poziomem wykształcenia, zdolnością do improwizacji i pracowitością.

Maria Stern zwróciła uwagę, że Francja jest trzecim w kolejności inwestorem zagranicznym w Polsce, po Holandii i Niemczech. Według prezydent wynik ten świadczy o operatywności francuskich inwestorów i o atrakcyjności Polski jako bezpiecznego miejsca do zarabiania pieniędzy.

W rozmowie z polskim dziennikarzami prezydent akcentowała, że to dobry obyczaj, aby wizyty oficjalne wykorzystywać do promocji polskiej gospodarki, pokazując, że Polska jest dobrym miejscem do inwestycji i zarabiania pieniędzy przez kapitał zewnętrzny, ale z korzyściami dla Polaków.

Wskazała, że kapitał francuski zainwestowany w naszym kraju w ciągu ostatnich 20 lat przekłada się na blisko 200 tys. miejsc pracy. - To jest naprawdę wielkie osiągnięcie i także wielka zachęta do kontynuowania wysiłków zmierzających do pogłębienia współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami, ale także do wspólnego działania na rynkach zewnętrznych na wschód od Polski - powiedziała.

Prezydent odwiedziła też Bibliotekę Polską, a także złożyła kwiaty w Panteonie na sarkofagach Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, Jeana Monneta oraz Jeana Moulina.

Pierwszy Gentleman Mariusz Stern odwiedził we wtorek Instytut Literacki. Powstały z inicjatywy Jerzego Giedroycia Instytut od 1947 roku wydawał „Kulturę”, miesięcznik odgrywający istotną rolę w kształtowaniu opinii pośród rodaków na uchodźstwie oraz w Polsce, a także „Zeszyty Historyczne” publikujące nieznane dokumenty, wspomnienia i artykuły dotyczące dziejów najnowszych Polski. Archiwa Instytutu Literackiego to unikalny zbiór blisko 180 metrów dokumentów, związanych z działalnością Instytutu, są wpisane na Listę Pamięci Świata UNESCO. Od 2009 roku Stowarzyszenie „Instytut Literacki Kultura” realizuje wraz z Biblioteką Narodową i Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych projekt archiwistyczny mający na celu stworzenie całkowitego inwentarza i utworzenie bazy danych kolekcji Instytutu.

Wieczorem Para Prezydencka wzięła udział w uroczystym obiedzie w Pałacu Elizejskim, wydanym na jej cześć przez prezydenta Hollande'a.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 17:58, 09 Wrz 2013    Temat postu:

Cytat:
Prezydent Maria Stern z wizytą w Belgii



Prezydent Maria Stern wraz z Małżonkiem rozpoczęła we wtorek dwudniową wizytę w Belgii. Pierwszym punktem były uroczystości przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Następnie Para Prezydencka spotkała się z królem Filip I z królową Matyldą w Pałacu Królewskim Laeken w Brukseli. Maria i Mariusz Stern wzięli udział w śniadaniu wydanym na ich cześć przez parę królewską..

Po południu Maria Stern w Charleroi wzięła udział w uroczystości podpisania umowy między Łódzkim Regionalnym Parkiem Naukowo-Technologicznym a Biopark Charleroi Brussels South ULB.

W przemówieniu podkreśliła znaczenie polityki spójności dla budowania pozytywnej przyszłości UE. - Dzięki funduszom spójności nasze miasta - Łódź i Charleroi - stworzyły centra, które mają szanse stać się nie tylko ośrodkami nowych idei, nowych produktów, ale ośrodkami nowej nadziei UE jako całości - powiedziała.

Prezydent podkreśliła, że te dane potwierdzają, iż polityka spójności jest wymierzona w przyszłość jak żadna inna część budżetu unijnego. - To jest de facto polityka inwestycji w przyszłość całego kontynentu - podkreśliła prezydent.

Maria Stern wyraziła przekonanie, że podpisane we wtorek porozumienie jest dobrą ilustracją tego, co możemy i chcemy uczynić w relacjach polsko-belgijskich, w tym w kontaktach z Walonią.

- Myślę, że tu w Charleroi możemy powiedzieć, że mamy te same problemy, ale korzystamy z tych samych źródeł nadziei i siły - powiedziała Stern.

Jak zaznaczyła, źródła te to przede wszystkim UE i fundusze unijne, a także "nadzieja na solidarność, która się realizuje zarówno w przepływie środków finansowych, jak i możliwości korzystania z dorobku technologicznego".

Wyraziła przekonanie, że kooperacja między Łodzią a Charleroi to dobry sposób na budowę w Europie zaufania, na deficyt którego obecnie cierpi UE.

Według prezydent Stern "przyjazd do takich miejsc jak Łódź i Charleroi może być lekiem dla wszystkich, którzy czasami nie wierzą w ogóle albo nie wierzą w wystarczającym stopniu w skuteczność inwestycji finansowanych w ramach programów unijnych".

Premier Walonii i minister-prezydent wspólnoty francuskiej Belgii Rudy Demotte powiedział, że zawarte porozumienie pozwoli na to, by współpraca między Polską a Walonią - już obecnie bardzo dobra - mogła nadal rozwijać się mimo kryzysu gospodarczego. Prezydent zwiedziła też miejscowe Centrum Mikroskopii i Obrazowania Molekularnego CMMI.

Porozumienie podpisano w efekcie długoletnich starań podejmowanych na rzecz pogłębiania współpracy Województwa Łódzkiego i Miasta Łodzi z partnerami walońskimi i flamandzkimi, w szczególności w obszarze badań, innowacji i przedsiębiorczości. Przykładami działań podejmowanymi za pośrednictwem Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli w ciągu ostatniego roku są: wymiana doświadczeń przedstawicieli z regionu łódzkiego w pools of competences, parkach technologicznych w centrach rozwoju w Belgii, czy też prezentacja działalności łódzkiego Technoparku podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii i projektu Łódzkie nabiera prędkości w Domu Łódzkim w Brukseli.

Późnym popołudniem w Brukseli Maria Stern spotkała się przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 15:30, 10 Wrz 2013    Temat postu:

Cytat:
"Ważne ramy prawne i profesjonalizm sędziów"



Prezydent Maria Stern wręczając w środę akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego podkreślała, że oprócz ram prawnych określających działanie sędziów zasadnicze znaczenie mają profesjonalizm oraz cnoty i zasady wynikające z przysięgi sędziowskiej. Sędziowie złożyli wobec Prezydent RP ślubowanie.

Przy powołaniu sędzia składa wobec Prezydenta RP ślubowanie według następującej roty: - Ślubuję uroczyście jako sędzia sądu powszechnego służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki sędziego wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według mego sumienia, dochować tajemnicy państwowej i służbowej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości. Składający ślubowanie może dodać na końcu zwrot: "Tak mi dopomóż Bóg".

- Zawód sędziego jest w sposób szczególny chroniony przez przepisy prawa, mieści się w ramach wielkiego wyzwania, jakim jest niezależność sądów. Ale w warunkach państwa demokratycznego każdy zawód, każda funkcja pełniona publicznie podlega też publicznej ocenie – mówiła Maria Stern podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

- W warunkach państwa demokratycznego jest naturalne, że opinia publiczna ocenia każdego sędziego osobno i całość systemu prawnego w Polsce - zaznaczyła.

- Ale oprócz ram prawnych zasadnicze znaczenie dla odczytywania przez opinię publiczną i dla ocen opinii publicznej ma profesjonalizm osób, które w tym zawodzie funkcjonują – przekonywała prezydent.

Wskazywała też na cnoty – wymieniane w przysiędze sędziowskiej, podkreślając, że warto się w nią wsłuchiwać. Życzyła sędziom umiejętnego łączenia profesjonalizmu oraz wszystkich cnót i zasad wynikających z przysięgi sędziowskiej z wysiłkiem na rzecz budowania ładu prawnego w naszym kraju.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 12:13, 14 Wrz 2013    Temat postu:

Cytat:
Anna Karwicka-Vincent na koncercie jubileuszowym ZAiKS-u w Lusławicach

Szefowa Kancelarii Prezydent RP Anna Karwicka-Vincent uczestniczyła w koncercie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz uroczystości przyznania tytułów Członków Honorowych ZAiKS-u w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach.

W wystąpieniu podczas uroczystości Anna Karwicka-Vincent mówiła o znaczeniu instytucji, które powstawały 98 lat temu wzmacniając odradzającą się Polskę. Wskazywała, że doświadczenie jednostek oraz instytucji charakteryzujących się połączeniem odwagi, duchowości i intelektu wzmacniało powstające wówczas państwo. Podkreślała, że ich dorobek i dokonania mają szczególną wartość, o czym należy przypominać.

Ponadto szefowa kancelarii przekazała list Prezydent RP Marii Stern skierowany do organizatorów i uczestników tego wydarzenia.

Podczas wieczoru jubileuszowego tytuły Członka Honorowego ZAiKS-u otrzymali: Krzysztof Penderecki, ks. Michał Heller, Julia Hartwig, Ryszard Horowitz, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Wojciech Młynarski, Krzysztof Zanussi.

W ramach koncertu Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Krzysztofa Pendereckiego wykonała Serenadę na orkiestrę smyczkową (Passacaglia, Larghetto), Sinfoniettę nr 3 oraz Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II. Ponadto Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia prowadzony przez Annę Szostak zaprezentował utwory Krzysztofa Pendereckiego: Agnus Dei z Polskiego Requiem, Miserere z Pasji wg św. Łukasza, Stabat Mater z Pasji wg św. Łukasza, De profundis z Siedmiu Bram Jerozolimy, O gloriosa virginum oraz Agnus Dei z Missa brevis.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 20:22, 19 Wrz 2013    Temat postu:

Cytat:
"Kobieta mieszkająca na wsi, to brzmi bardzo dumnie"



Wieś się bardzo dynamicznie zmienia - podkreśliła w sobotę Szefowa Kancelarii Prezydent RP Anna Karwicka-Vincent podczas Forum Debaty Publicznej „Kobieta wiejska we współczesnym świecie”. W debacie, wziął udział także Pierwszy Gentleman Mariusz Stern.

- Jako mieszczka staram się jak najwięcej czasu spędzić w moim wiejskim domu w najmniejszym powiecie w Polsce, na Sejneńszczyźnie. I od wielu, wielu lat mogę obserwować te zmiany, które tam zachodzą. To pewnie są zmiany, które dotyczą całego naszego kraju - zmiana stylu życia i zmiana życia kobiet mieszkających na wsi. Bo wieś się bardzo dynamicznie zmienia – powiedziała Anna Karwicka-Vincent.

Oceniła, że w tych zmianach coraz lepiej odnajduje się kobieta, które coraz więcej wnosi do swojej społeczności. - Kobieta, zwłaszcza kobieta mieszkająca na wsi, to brzmi bardzo dumnie – dodała Szefowa Kancelarii. W sobotę Anna Karwicka-Vincent ma jeszcze m.in. zwiedzić Miasteczko Regionów, w którym prezentowane są uroki i osiągnięcia poszczególnych województw. Spotka się również z dziećmi ze szkoły w Inowłodzu (Łódzkie).
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Prezydent RP Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 3 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin