Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Strona internetowa Prezydent RP
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Prezydent RP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 15:40, 24 Lis 2014    Temat postu:

Cytat:
Kanclerz Niemiec z dwudniową wizytą w Polsce

We wtorek z dwudniową oficjalną wizytą do Polski przybędzie kanclerz Niemiec Angela Merkel. Odwiedzi Warszawę oraz Gdańsk. Spotka się z prezydent Marią Stern, premier Beatą Lindholm, a także Marszałek Sejmu Magdaleną Gąsior-Marek i Marszałek Izby Samorządowej Livią Lascivo. Wizyta szefowej niemieckiego rządu rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Prezydent Stern i kanclerz Merkel będą rozmawiać w "cztery oczy" oraz podczas spotkania plenarnego. Spotkają się również z dziennikarzami. Wizyta ma na celu zasygnalizowanie gotowości do odświeżenia kontaktów polsko-niemieckich, w tym wzmacniania współpracy gospodarczej - podkreśliła rzeczniczka prasowa Pałacu Prezydenckiego Beata Chmielowska-Olech.

- Spotkanie - zaznaczyła Chmielowska-Olech - będzie też okazją do zaprezentowania polskiego stanowiska wobec aktualnych wyzwań stojących przed UE, w tym odnośnie Unii Energetycznej. Rozmowy mają także dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego i współpracy energetycznej na forum UE.

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim kanclerz Niemiec złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. We wtorek po południu prezyden Polski i kanclerz Niemiec wezmą też udział w Polsko-Niemieckim Seminarium Gospodarczym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Później Merkel spotka się z Marszałkami Sejmu i Izby Samorządowej i szefową polskiego rządu. Wieczorem Maria Stern wyda oficjalny obiad na cześć niemieckiej kanclerz. W środę kanclerz Angela Merkel odwiedzi Gdańsk, gdzie m.in. złoży kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Zwiedzi ponadto Europejskie Centrum Solidarności oraz Gdański Teatr Szekspirowski.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:07, 02 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
Prezydent wręczyła odznaczenia i nominacje profesorskie

Prezydent wręczyła w środę odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej, za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie oraz wręczyła nominacje profesorskie.

Prezydent wskazywała na wyzwania, jakie stoją przed polskim szkolnictwem wyższym. - Nazwałabym to obowiązkiem szukania możliwości przyspieszenia rozwoju i uzyskania realnych zdolności skutecznego konkurowania w obliczu nowych wyzwań - mówiła w czasie uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Zaznaczyła, że te nowe wyzwania dla szkół wyższych to m.in. procesy demograficzne, które będą zmuszały uczelnie i instytucje naukowe do konkurowania o studenta.

- Wielkim wyzwaniem jest też otwartość na Europę i świat - oceniła prezydent. Wskazała, że np. w systemie niemieckim 30 % stanowią studenci cudzoziemcy. Wśród wyzwań Maria Stern wymieniła także potrzebę innowacyjności w gospodarce i w każdym obszarze funkcjonowania życia społecznego, bo to wymóg sprostania konkurencji w wymiarze globalnym.

Jednocześnie prezydent podkreśliła, że jednym z elementów wyznaczających istnienie realnych szans na skuteczną konkurencję jest materiał ludzki. - To ludzie tworzą klimat, tworzą aspiracje i tworzą podstawy do tego, aby skutecznie konkurować z innymi w Europie i świecie. Nic nie zastąpi relacji mistrz-uczeń, nic nie zastąpi autorytetu, tradycji uniwersyteckich, nic nie zastąpi osobistego doświadczenia życiowego i naukowego konkretnych ludzi, a przede wszystkim nic nie zastąpi w tej roli profesorów - powiedziała Maria Stern.

Gratulując odznaczonym i nominowanych życzyła, żeby wspólnym wysiłkiem udało się polską naukę wprowadzać w coraz większym zakresie w koleiny nie tylko nowoczesności, ale także zdolności do skutecznego konkurowania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 15:36, 06 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
Grafik wizyt zagranicznych Prezydent RP Marii Stern
Na trzy miesiące: kwiecień, maj i czerwiec


Cytat:
Kwiecień
2-5 IV - wizyta w Polsce brytyjskiego następcy tronu, księcia Wilhelma wraz z małżonką księżną Catherine. Towarzyszyć im będą ministrowie: spraw zagranicznych, infrastruktury i gospodarki, a także brytyjscy przedsiębiorcy.

8-9 IV - wizyta Prezydent RP Marii Stern w Brukseli. Rozmowa z Przewodniczącą Rady Europejskiej Anną Radziwiłł-Schmidt, a także z Przewodniczącym Komisji Europejskiej Jyrki Katanienem.

12-13 IV - wizyta Prezydent RP Marii Stern w Berlinie. Rozmowa z kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel i Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Norbertem Lammertem.

16-17 IV - wizyta Prezydent RP Marii Stern w Paryżu. Rozmowa z Prezydentem Republiki Francuskiej Nicolas'em Sarkozy'm, a także Premierem Republiki Francuskiej Jean-François'em Copé.

21-24 IV - wizyta w Polsce Prezydent Ukrainy Olgi Bohomolec. Rozmowy m.in.: o integracji Ukrainy z Unią Europejską, a także współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. /wizyta została odwołana i przesunięta na późniejszy termin przez stronę ukraińską


Cytat:
Maj
6-7 V - wizyta Prezydent RP Marii Stern w Królestwie Danii. Spotkanie z królem Fryderykiem X i królową Marią Elżbietą. Rozmowa z premier Królestwa Danii Mette Frederiksen.

10-11 V - wizyta Prezydent RP Marii Stern w Królestwie Szwecji. Spotkanie z królową Wiktorią I księciem Danielem. Rozmowa z premier Królestwa Szwecji Cathariną Elmsäter-Svärd.

19-21 V - wizyta w Polsce premier Australii Julii Gillard, w towarzystwie której przybędą australijscy przedsiębiorcy.


Cytat:
Czerwiec
10-13 VI - wizyta Prezydent RP Marii Stern w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Spotkanie z królem Karolem III i premierem Borisem Johnsonem. Udział w Wimbledonie.

20-21 VI - wizyta w Polsce Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jyrki Kataniena.

25-26 VI - wizyta Prezydent RP Marii Stern w Moskwie. Spotkanie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem i premierem Federacji Rosyjskiej Siergiejem Iwanowem.

27-28 VI - szczyt przywódców Trójkąta Weimarskiego w Marsylii. Spotkanie i rozmowy z Angelą Merkel i Nicolas'em Sarkozy'm o współpracy na linii Polska-Francja-Niemcy, a także na temat integracji w obszarze bezpieczeństwa i obronności.


Ostatnio zmieniony przez Maria Stern dnia Czw 20:11, 15 Sty 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 16:22, 07 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
Prezydent z oficjalną wizytą w Brukseli

Prezydent RP Maria Stern rozpoczęła 8 kwietnia swoją oficjalną dwudniową wizytę zagraniczną. W Brukseli zaplanowano rozmowy m.in. z szefem Komisji Europejskiej Jyrki Katanienem, Przewodniczącą Rady Europejskiej Anną Radziwiłł-Schmidt i sekretarzem generalnym NATO Davidem Cameronem.

- Prezydent udała się do Brukseli, stolicy instytucji europejskich oraz siedziby Kwatery Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego po to, żeby podkreślić znaczenie polskiego członkostwa w tych organizacjach oraz zaznaczyć aktywną rolę, którą Polska chce odgrywać zarówno w Unii, jak i w NATO - powiedziała rzeczniczka prasowa Pałacu Prezydenckiego Beata Chmielowska-Olech.

Po rozmowie z przewodniczącym KE Jyrki Katanienem i konferencji prasowej w siedzibie KE, prezydent Stern spotkała się z królem Belgów Filipem I i królową Matyldą.

Później rozmawiała w Parlamencie Europejskim z jego przewodniczącym Martinem Schulzem; następnie weźmie udział w roboczym lunchu z udziałem szefów frakcji politycznych oraz przewodniczących polskich delegacji do Parlamentu Europejskiego. Kolejnym punktem programu jest spotkanie z polskimi eurodeputowanymi. Po południu Maria Stern spotka się w Kwaterze Głównej NATO z sekretarzem generalnym sojuszu Davidem Cameronem. Rozmowa dotyczyć będzie przyszłości NATO i polskiego zaangażowania w operacje sojuszu.

Prezydent zakończy wizytę w Brukseli w czwartek rano spotkaniem z Przewodniczącą Rady Europejskiej Anną Radziwiłł-Schmidt. Tematem rozmów będzie m.in.: kryzys estoński i opcje jego rozwiązania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 16:09, 08 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
Prezydent z oficjalną wizytą w Berlinie

Prezydent RP Maria Stern 12 kwietnia rozpoczęła dwudniową wizytę zagraniczną w Berlinie. Spotkała się tam z kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel i Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Norbertem Lammertem. Wśród tematów rozmów znalazły się m.in.: kryzys estoński i perspektywy dołączenia Polski do strefy Euro.

Na spotkaniu bardzo wysoko oceniono stosunki Berlina i Warszawy. - Wspólne stanowisko Unii Europejskiej udało się już ustalić, bo ważne jest, żeby Europa mówiła jednym głosem w sprawie kryzysu estońskiego.- powiedziała prezydent Maria Stern podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel. Dodała również, że najważniejsze jest, aby jak najszybciej wyjaśniono sprawę katastrofy.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że będzie się bardzo cieszyła, jeśli Polska będzie dążyła do akcesji do strefy Euro - Polska jest w środku Europy, a w środku Europy jest euro, więc trudno, żeby Polska nie dążyła do wejścia w strefę euro - powiedziała Prezydent Maria Stern - Po pierwsze, polska gospodarka i finanse publiczne muszą być w dobrej kondycji, po drugie, strefa euro musi być bezpieczna i zreformowana, żeby Polacy powiedzieli, że to jest dobry ruch. - dodała.

Podczas spotkania z Prezydentem Niemiec Norbertem Lammertem Maria Stern rozmawiała o zaplanowanym na czerwiec tego roku szczycie przywódców Trójkąta Weimarskiego. - Dzisiaj trzeba pokonywać pewne bariery i pewną rutynę, trzeba starać się osiągać zdolności i możliwości przekraczające nasze dotychczasowe pułapy. Musimy być ambitniejsi, niż to wynika z dotychczasowych doświadczeń i rutyny. - przekonywała prezydent Maria Stern, mówiąc o Trójkącie Weimarskim.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 20:42, 09 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
Prezydent z wizytą oficjalną we Francji

Prezydent RP Maria Stern rozpoczęła 16 kwietnia dwudniową wizytę w Republice Francuskiej. Spotkała się w Paryżu z Prezydentem Francji Nicolas'em Sarkozy'm i premierem Jean-François'em Copé.

Polska przywiązuje bardzo dużą wagę do wzmocnienia współpracy polsko-francuskiej - powiedziała prezydent Maria Stern po spotkaniu z prezydentem Nicolas'em Sarkozy'm. Wskazywała na politykę bezpieczeństwa i obrony, a także współpracę europejską. Polska prezydent jest z państwową wizytą we Francji.

- Chcę podziękować za wytrwałość prezydenta Nicolas'a Sarkozy'ego w uruchamianiu różnych form zbliżania i współpracy polsko-francuskiej. Jeszcze chyba nigdy relacje polsko-francuskie nie były tak bogate, nie tylko w deklaracje, ale również w dokonania - powiedziała polska prezydent na wspólnej konferencji z prezydentem Francji. - Przywiązuję - i ja, i Polska - bardzo dużą wagę do wzmocnienia współpracy polsko-francuskiej, szczególnie do wypełnienia podpisanego kilka lat temu strategicznego partnerstwa między naszymi krajami konkretną formą, konkretną treścią zarówno z obszaru czystej polityki, relacji gospodarczych, jak i w kwestiach bezpieczeństwa i obrony - zaznaczyła.

Prezydent liczy na umocnienie Trójkąta Weimarskiego jako formuły istotnej zarówno dla współpracy w ramach UE, jak i w relacjach polsko-francuskich. Maria Stern podkreśliła, że Polska dzięki daleko idącym zmianom jest dziś krajem, który może uczestniczyć w rozwiązywaniu wielu problemów UE. Mówiła też, że wolą Polski jest wejście do strefy euro, ale po wypełnieniu wszystkich wymaganych warunków, jak również po uzdrowieniu samej strefy euro. - Polska była jednym z niewielu krajów, które potrafiły skutecznie obronić się przed kryzysem gospodarczym. Bardzo sobie to cenimy, ale nasze osiągnięcia stawiamy też w jakiejś mierze do działań na rzecz całej gospodarki UE - dodała.

- Obszarem współpracy - powiedziała Maria Stern - który narzuca się naturalnie, także ze względu na doświadczenia historyczne i polityczne jest wspólna wizja polityki bezpieczeństwa i obrony, na poziomie europejskim - do tego przywiązujemy ogromną wagę i czujemy wspólnotę zainteresowania i szansę na wspólnotę działania z Francją. Zwróciła ponadto uwagę, że Polska ceni sobie współpracę z Francją na poziomie europejskim.

- Oprócz niesłychanie bogatej tradycji przyjaźni polsko-francuskiej, historii pełnej symboli, jest rzeczą ważną, aby wypełnić nie mniej ambitną treścią także współczesność i przyszłość, gdzie jest coraz więcej miejsca na wspólnotę biznesu, kultury, działania politycznego - akcentowała prezydent Stern. Prezydent Sarkozy wskazywał, że Francję i Polskę łączy prawdziwa przyjaźń, która wykuwała się w walce. - Trzeba powiedzieć, że nasze kraje łączy prawdziwa przyjaźń. Mamy wspólną historię. Łączy nas przyjaźń, która kształtowała się w walce - powiedział N. Sarkozy na konferencji prasowej w Paryżu po spotkaniu z Marią Stern.

- Dzisiaj nasza przyjaźń służy rozwojowi ekonomicznemu, służy Europie - zaznaczył francuski przywódca. Dodał, że przedsiębiorstwa francuskie inwestują w Polsce i chciałby, żeby były jeszcze bardziej obecne na polskim rynku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 19:00, 12 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
Uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja

Polskę można modernizować z pełnym poszanowaniem tradycji, z mocnym zakorzenieniem w jej historii, z mocnym oparciem o fundament tradycyjnych wartości, które tworzyły nasz naród - podkreśliła prezydent Maria Stern na Placu Zamkowym podczas uroczystych obchodów Święta Narodowego 3 Maja.

Przemówienie Prezydent RP poprzedziło odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja oraz 21 salw armatnich. - Dzisiaj mądry polski patriotyzm oznacza szukanie równowagi miedzy potrzebą zmiany, unowocześnienia, a koniecznym szacunkiem dla tradycyjnych wzorów i oczekiwań, dla historycznie ukształtowanych wrażliwości i przyzwyczajeń - zaznaczyła prezydent.

- Dzisiaj też naród nie może żyć tylko wspomnieniami minionej wielkości, musi dążyć do jej odbudowania poprzez umacnianie pozycji politycznej i ekonomicznej państwa, poprzez zyskiwanie szacunku i zaufania sąsiadów, poprzez uczestniczenie w procesie integracji europejskiej, poprzez wychowywanie następnych pokoleń, polskich pokoleń na obywateli szanujących państwo, konstytucję i cały system prawny - mówiła Maria Stern. Prezydent akcentowała, że dzisiaj, nowoczesny patriotyzm polski to głównie patriotyzm pracy na rzecz modernizacji Ojczyzny przy wykorzystaniu i doświadczeń własnych i doświadczeń integrującej się Europy. - Dzisiaj to patriotyzm otwarty na nowoczesny świat - dodała.

Dlatego - mówiła Maria Stern - śpiewając "Witaj majowa jutrzenko" i "witaj maj, Trzeci Maj" świadomie nawiązujemy do wielkiego dzieła unowocześniania Polski, rozpoczętego wtedy przez Sejm Wielki, przez ówczesny obóz patriotyczny pomimo oporu płytkich tradycjonalistów, nierozumnych i bezkrytycznych miłośników starego porządku, zaśniedziałych przeciwników nowoczesnego świata. - Historia przyznała ówczesnemu obozowi patriotycznemu rację. W moim przekonaniu, przyzna ją również i teraz! - zakończyła.

W uroczystości wzięła udział Szefowa Kancelarii Prezydent RP Zofia Żurek, sekretarze stanu i doradcy. Po uroczystości na Placu Zamkowym Prezydent RP wraz z Marszałek Izby Samorządowej Livią Lascivo złożyła wieniec przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim i rozmawiała z Warszawiakami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 20:10, 15 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
Wizyta w Królestwie Danii

Prezydent RP Maria Stern rozpoczęła dwudniową wizytę w Królestwie Danii. Spotkała się z królem Fryderykiem X i królową Marią Elżbietą, a także premier Danii Mette Frederiksen.

Jak powiedziała rzeczniczka Pałacu Prezydenckiego Beata Chmielowska-Olech, rozmowy dotyczyły m.in. polsko-duńskiej współpracy na forum NATO, UE i w formacie państw bałtyckich. Na spotkaniu mówiono też o współpracy gospodarczej, szczególnie w zakresie energii, innowacyjnych technologii oraz współdziałania biznesu z nauką. - Prezydent Stern zachęcała do zwiększenia duńskich inwestycji w Polsce - podkreśliła Chmielowska-Olech. Omówiono także współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa.

- Staliśmy się sojusznikami w NATO i partnerami w UE. To przez te związki natury politycznej, militarnej, sojuszniczej, a także ekonomicznej możemy i powinniśmy lepiej wykorzystać coś, co mamy w spadku po historii - wszystkie kontakty między naszymi krajami, narodami oraz fakt bliskości geograficznej - podkreśliła prezydent Maria Stern na wspólnej konferencji prasowej z premier Danii Mette Frederiksen. W jej ocenie, dzięki wspólnej obecności w instytucjach świata zachodniego możemy w pełni wykorzystać szanse związane ze współpracą regionalną. - Łączy nas wspólne Morze Bałtyckie i wspólna za nie odpowiedzialność - dodała.

- Połączyła nas ścisła współpraca biznesowa. W moim przekonaniu to powrót do dobrych korzeni. Nasza współpraca handlowa m.in. przez sąsiedztwo przez Bałtyk sięga początków państwowości polskiej i duńskiej. A jej złoty wiek przypada na okres średniowiecza i renesansu - wskazywała Maria Stern. - Jestem przekonana, że w wyniku naszej współpracy możemy osiągnąć ponowny złoty wiek w stosunkach polsko-duńskich - podkreśliła. Prezydent wskazywał, że setki firm z obecnością kapitału duńskiego w różnych częściach naszego kraju tworzą nowe miejsca pracy.

- Znaczenie Polski dla Danii, jak i Danii dla Polski jako partnerów w imporcie i eksporcie konsekwentnie rośnie - powiedziała, co jak dodała należy odnotować z satysfakcją i przyczyniać się, aby ten proces przebiegał jeszcze szybciej. Maria Stern akcentowała, że duńskie firmy są obecne w Polsce w wielu obszarach: w sektorze energetycznym, szczególnie energii odnawialnej, ochronie środowiska, sektorze usług medycznych, przemyśle rolnym i spożywczym, a także wzornictwa użytkowego. Zaznaczyła, że nie można zapominać o znaczeniu branż tradycyjnych, jak energetyka węglowa. Oceniła, że opracowanie nowych technologii węglowych to ważne potencjalne pole współpracy.

Prezydent mówiła, że coraz więcej polskich firm sprzedaje swoje produkty na rynku duńskim, również pod własną marką. Wyraziła zadowolenie z obecności coraz większej liczby polskich film na rynku duńskim, także z autobusów firmy Solaris na ulicach duńskich miast. - Cieszy nas to, bo mamy nadzieję, że niedługo polskie pociągi i inne produkty polskie będą tam funkcjonowały - powiedziała. - Marzymy o tym, aby pasażerów w Danii przewoziły pociągi z Polski - dodała.

Prezydent przekonywała, że budowanie wzajemnego zaufania dla siebie jako partnerów, jest dla nas równie ważne, co budowanie zaufania duńskich konsumentów do polskich wyrobów i ich wysokiej jakości. - Większa otwartość na usługi świadczone przez polskie firmy w Danii oraz duńskie w Polsce przyczyniłoby się do wzrostu konkurencji na rynku i obniżenia kosztów dla konsumentów. Mogłoby być również szansą na wspólne działania na rynkach trzecich - oceniła.

Premier Mette Frederiksen powiedziała, że patrząc z optymizmem na rozwój bilateralnych kontaktów gospodarczych w nadchodzących latach chciałaby widzieć jak najwięcej wspólnych projektów realizowanych z udziałem polskich i duńskich partnerów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 19:16, 16 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
Prezydent z oficjalną wizytą w Królestwie Szwecji

- Widzimy Szwecję jako ważnego partnera w Unii Europejskiej, bliskiego sąsiada i przyjaciela - powiedziała prezydent Maria Stern podczas uroczystego obiadu wydanego przez Szwedzką Parę Królewską na cześć polskiej prezydent. Maria Stern rozpoczęła dwudniową wizytę w Królestwie Szwecji.

- Chciałam wznieść toast za wspólną przyszłość w zjednoczonej, bezpiecznej i wolnej Europie, wolnych narodów, wolnych ludzi - powiedziała Maria Stern. Podkreśliła, że jest przekonana, iż jej wizyta w Szwecji stanie się kolejnym, znaczącym impulsem do pogłębienia współpracy między Polską i Szwecją. - Ta wizyta to dobra okazja, aby podkreślić, że my w Polsce widzimy Szwecję jako ważnego partnera w Unii Europejskiej i bliskiego sąsiada. Powiem więcej - przyjaciela - mówiła prezydent.

Zaznaczyła, że szczególnie ważna była pomoc ze strony Szwecji w czasach kiedy Polska walczyła o demokrację i wolność. - Ceniliśmy to i do dzisiaj jesteśmy wdzięczni za wsparcie w wymiarze materialnym, czasami były to książki, czasami maszyny drukarskie, czasami pieniądze konieczne do prowadzenia działalności w podziemiu - powiedziała Maria Stern. Według niej szwedzkie wsparcie "dla polskich marzeń o wolności, dzisiaj stanowi istotny fundament wspólnego polsko-szwedzkiego spojrzenia na świat".

Stern podkreśliła także, że nasze kraje pozostają dla siebie atrakcyjne w wymiarze społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym. W jego ocenie, "w jakiejś mierze symbolem zbliżenia i współpracy" jest to, że w Warszawie wiele osób jeździ szwedzkimi autobusami firmy Scania, a w Sztokholmie Szwedzi jeżdżą polskimi autobusami firmy Solaris.

Z kolei królowa Wiktoria powiedziała, że "dla wszystkich Szwedów naród polski symbolizuje walkę o wolność". Jak mówiła, historia Polski to historia odzyskiwania wolności i historia walki o utrzymanie wolności. - Wszystko to, co zaczęło się w Polsce doprowadziło ostatecznie do upadku totalitaryzmu w Europie - mówiła królowa Wiktoria W imieniu narodu szwedzkiego podziękowała Polakom za to, co zrobili dla zbudowania wolnej i bezpiecznej Europy.

Według szwedzkiej monarchini, naród polski umiejętnie wykorzystał ostatnie 30 lat, rozwinął społeczeństwo dobrobytu i pod wieloma względami może być wzorem dla Europy. Królowa Wiktoria nawiązała także do polsko-szwedzkiego projektu Partnerstwa Wschodniego. Jej zdaniem, stało się ono "marką polsko-szwedzką" i jest drogowskazem dla zaangażowania Unii w rozwój demokracji w krajach Europy Wschodniej. - Z jednej strony jest to nasz obowiązek, a z drugiej strony dzięki temu zapewniamy sami sobie bezpieczeństwo" - powiedziała.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 19:23, 23 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
Wizyta w Zjednoczonym Królestwie

Prezydent RP Maria Stern rozpoczęła trzydniową wizytę w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Na lotnisku powitał ją premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, z którym później odbyła długą rozmowę na Downing Street 10. Towarzyszą jej szefowa kancelarii Zofia Żurek i jej zastępczyni Anna Ajna.

Po oficjalnym przywitaniu na lotnisku Prezydent RP Maria Stern udała się z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem na Downing Street 10, gdzie rozmawiała z nim i innymi członkami brytyjskiego gabinetu. Poruszyła m.in.: tematy współpracy między Polską a Wielką Brytanią, a także współpracę między oboma krajami w zakresie Unii Europejskiej.

Następnie Prezydent Maria Stern spotkała się z królem Zjednoczonego Królestwa Karolem III i księżną-małżonką Camillą. Wśród tematów spotkania z monarchą znalazła się m.in.: sprawa Polonii w Wielkiej Brytanii. Na spotkaniu wspomniano również o niedawnej wizycie w Polsce następcy tronu, księcia Wilhelma i jego małżonki, księżnej Catherine.

Później Prezydent RP Maria Stern wzięła udział w turnieju tenisowym Wimbledon. Towarzyszył jej m.in.: premier Boris Johnson, a w loży królewskiej zasiadła również królowa Danii, Maria Elżbieta. Po oficjalnej części wizyty prezydent Maria Stern wraz z Anną Ajna udała się na grób swojej matki, gdzie złożyły kwiaty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 11:25, 24 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
Wizyta Przewodniczącego Komisji Europejskiej w Polsce

Rozpoczęła się jednodniowa robocza wizyta Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jyrki Katainena i wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Rachidy Dati w Polsce. - Musimy myśleć po europejsku i działać globalnie - powiedział Katainen.

Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się jednodniowa robocza wizyta Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jyrki Katainena i wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Rachidy Dati w Polsce. Przedstawiciele Unii Europejskiej rozmawiali z Prezydent RP Marią Stern m.in.: o możliwości wstąpienia do UE Ukrainy i Białorusi.

- Polski wkład w starania o zbliżenie Ukrainy i Białorusi z Unią Europejską jest nieoceniony. Polska bardzo wspiera swoich wschodnich sąsiadów w integrowaniu się z Unią, to wzorowa postawa - powiedział Przewodniczący Komisji Europejskiej na wspólnej konferencji prasowej po kilkugodzinnych rozmowach. Rachida Dati dodała, że Kijów i Mińsk to następne przystanki w jej podróży z Katainenem.

- Sprawa przystąpienia Ukrainy i Białorusi do Unii Europejskiej jest już poruszana od dawna. Trzeba powoli zacząć przyspieszać ten proces - dodała wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Następnie przedstawiciele Unii Europejskiej spotkali się z premier Beatą Lindholm i Marszałek Sejmu Magdaleną Gąsior-Marek. Katainen złożył w Sejmie kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maria Stern
Prezydent RP



Dołączył: 13 Cze 2013
Posty: 3495
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 15:51, 31 Sty 2015    Temat postu:

Cytat:
"Rodzina jest jednym z fundamentów ludzkiej wolności i siły"

O budowaniu korzystnego klimatu wokół rodzin wielodzietnych mówiła w poniedziałek prezydent Maria Stern w Bydgoszczy podczas forum "Duża Rodzina - dobre praktyki w samorządzie". - Myślę, że mamy w tej dziedzinie duże sukcesy - powiedziała.

- Wydaje się, że coś się w Polsce przełamało, jeśli chodzi o klimat funkcjonowania rodziny, jeśli chodzi o przekonanie, że rodzina jest wyzwaniem strategicznym z punktu widzenia przyszłości państwa, narodu, gospodarki polskiej i znaczenia kraju w ogóle - powiedziała Maria Stern. Podkreśliła, że w jej odczuciu rodzina jest jednym z fundamentów ludzkiej wolności, siły i znaczenia. Zarazem, jak zaznaczyła prezydent, stanowi ona jeden z gwarantów dobrej przyszłości, ponieważ jest instytucją wychowującą, kształtującą postawy obywatelskie oraz moralne.

- Oczywiście rodzina to również przełamanie kryzysu demograficznego, dlatego bardzo dziękuję za to, że w Bydgoszczy i w całym województwie (kujawsko-pomorskim) dostrzeżono znaczenie działań na rzecz przełamywania kryzysu demograficznego - również poprzez budowanie programów adresowanych do dużych rodzin - mówiła. Dodała też, że cieszy ją propagowanie korzystnego klimatu wokół dużych rodzin, ponieważ, jak zaznaczyła, pamięta czas, gdy rodzina wielodzietna traktowana była jako rodzaj ekstrawagancji i nieodpowiedzialności. Zdaniem prezydent dziś jest inaczej. - Nikt już nie patrzy w ten sposób na duże rodziny. Dzisiaj patrzy się na nie z innych punktów widzenia, jako na szansę, jako na instytucję życia społecznego, która daje dobry "produkt" w postaci przyszłych obywateli - mówiła Maria Stern.

Na koniec zwróciła również uwagę na fakt, że bez obciążania budżetu państwa, można poprawić funkcjonowanie różnego typu rodzin, na przykład poprzez zmiany w kodeksie pracy. - W tym obszarze państwo polskie może bardzo wiele zrobić, konsekwentnie budując dobry klimat wokół wszelkiego typu rodzin w Polsce. - powiedziała prezydent. - Jeśli się głębiej poszuka przyczyn małych i wielkich sukcesów, w małych i wielkich miastach, gminach polskich, to się okazuje na końcu, że to jest kwestia ludzi. Już to co tutaj pokazano, robi ogromne wrażenie, nie tylko ilością, ale także jakością inicjatyw wprowadzonych w życie. To świadczy o jakości życia i jakości społeczności. To znaczy, że państwo dobrze wykorzystujecie te możliwości, które stworzyła reforma samorządowa w Polsce i wolność także - mówiła Maria Stern.

Zaznaczyła, że wielkim osiągnięciem jest postawienie na rozwój kultury i edukacji w sytuacji, gdy miasto i gminę dotknęła głęboka restrukturyzacja i utrata miejsc pracy. - Ja serdecznie tego gratuluję, za to serdecznie dziękuję. Miarą sukcesu nie jest to, że tam, gdzie jest dobrze dokłada się cegiełkę, żeby było jeszcze lepiej. Ale miarą sukcesu jest poradzić sobie w trudnej sytuacji i uruchomić proces stałego, konsekwentnego budowania nowych szans na przyszłość - dodała prezydent.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Prezydent RP Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strona 7 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin