|
www.rzeczpospolita2015.fora.pl Symulacja Polityczna
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Renata Charleson
Porozumienie Centrum "Razem"
Dołączył: 23 Lut 2014
Posty: 2568
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Pon 21:54, 03 Mar 2014 Temat postu: Program Porozumienia Centrum "Razem" |
|
|
Cytat: |
PROGRAM POROZUMIENIA CENTRUM "RAZEM"
1. Prawa i Wolności Obywatelskie
- Każdy obywatel powinien mieć poczucie, że Państwo stoi na straży jego konstytucyjnych praw
- Szacunek dla narodu oraz szacunek dla postawy patriotycznej
- Polacy powinni mieć prawo do głoszenia prawdy o chlubnej przeszłości Polski
- Nie wolno dopuścić do tego by wiara Chrześcijańska była piętnowana
- Poczucie wspólnoty wśród Polaków powinno być najwyższą wartością wspieraną przez Państwo.
2. Państwo i jego Administracja
-Zmniejszenie liczby ministerstw jest kluczowe dla sprawnego zarządzania Państwem. Rozrost biurokracji ministerialnej psuje administrację od środka.
-Porozumienie Centrum "Razem" wprowadzi rząd ekspercki złożony z ludzi którzy poprzez zdobytą wiedzę czy doświadczenie potrafią działać metodycznie i do tego znają się na tym co robią.
- Należy łączyć instytucje gdy ich kompetencje niczym się od siebie nie różnią bądź są do siebie zbliżone, a tym samym odchudzić ilość stanowisk kierowniczych. Nie potrzeba pięciu dyrektorów do zarządzania jedną instytucją.
- Ministrowie powinni konsultować swoje działania ze społeczeństwem oraz grupami których regulacje prawne będą dotyczyć.
- Rząd nie powinien zamykać się na obywateli a przede wszystkim słuchać właśnie ich głosu
- Bycie urzędnikiem państwowym powinno być misją a nie szansą na dorobek.
- Będziemy walczyć z nepotyzmem, obsadzaniem stanowisk według klucza rodzinnego
- Urzędnicy wyższego szczebla powinni być finansowo i moralnie odpowiedzialni za pracę swoich podwładnych
- Płace w administracji nie powinny przekraczać tego co wypracowuje przeciętny obywatel. Nie możemy dopuszczać do powstawania kasty urzędników utrzymywanych z publicznych pieniędzy
- Wszystkie ministerstwa powinny prowadzić budżety celowe w sektorze płac, by każda złotówka z podatków była wydawana tylko na słuszne nagrody
-Korupcja w urzędach państwowych powinna być tępiona i karana jeszcze bardziej ostro niż dotychczas.
3. Gospodarka, Finanse i Praca
a) Praca
-Młodzi przedsiębiorcy powinni przede wszystkim otrzymać wsparcie od państwa. Poprzez ulgi ale też pomoc w organizacji pierwszej firmy.
- Tworzenie biznesplanów powinno być wsparte przez zespół ekspercki przy Starostach, tak by przedsiębiorca miał świadomość czego się podejmuje,
- Likwidacja umów śmieciowych jako podstawy do zatrudnienia jest kluczowa dla polepszenia warunków pracy
- Umowa o pracę nie powinna być przywilejem a oczywistością
- Koniec z 3 miesięcznymi umowami na okres próbny. Pracodawca powinien przy weryfikacji kompetencji kandydata na stanowisko, podjąć jasną decyzję czy chce go zatrudnić. Minimalny okres zatrudnienia to 6 miesięcy.
- Umowy o dzieło i zlecenie powinny być tylko i wyłącznie skierowane do zawarcia porozumienia między wytwórcami którzy wykonują czynność jednorazowo. Okroimy prawo do ich wykorzystywania. Umowy te w dzisiejszym kształcie są przyzwoleniem do oszustwa obywateli i państwa
- Pracodawcy powinni prowadzić mediację ze swoimi pracownikami. Poprzez specjalne Centrum Mediacji Państwo powinno aktywnie działać na rzecz tworzenia dobrych relacji dwustronnych.
- Zarówno należy wspierać organizacje pracowników jak i pracodawców. Powinny one ze sobą współgrać a nie konkurować.
- Należy uprościć działanie ZUS i wszelkich podatków związanych z obciążeniem pracownika i pracodawcy.
- Stworzymy "Narodowy Program Pracy" w którym to Państwo będzie miejsca pracy tworzyć dla bezrobotnych, tym samym stwarzać wykształconą kadrę, a także dać szansę pracy osobom długotrwale bezrobotnym.
- Dziś wielu pracodawców wymaga od pracowników doświadczenia, mimo iż nie mają oni szansy go zdobyć. Państwo powinno stworzyć miejsca pracy w sektorach o największym zapotrzebowaniu na wykwalifikowaną kadrę, wyszkolić ją w "próbnym" zakładzie pracy a następnie przez system certyfikacji potwierdzić przyszłemu pracodawcy, że jest to kandydat godny stanowiska.
b) Finanse
- Należy wprowadzić reformę systemu podatkowego. Powinniśmy czerpać wzorce z Danii czy Irlandii
- Ordynacja podatkowa powinna być jasna i klarowna. Należy skończyć z interpretacją przepisów przez urzędy skarbowe. Jedyną wykładnią musi być ordynacja.
-Postulujemy wprowadzić trzyczęściowy podatek PIT składający się ze stałej daniny na samorząd terytorialny, składniku daniny na budżet państwa, składniku daniny na pomoc społeczną
-Podatek CIT powinien być przede wszystkim niski, a dodatkowo powinny istnieć od niego zwolnienia w związku z inwestycjami przedsiębiorstwa. Amortyzacja inwestycji w środki trwałe musi być odpisywana jeszcze w tym samym bądź najpóźniej przyszłym miesiącu!
- Przedsiębiorcy których budżet przedsiębiorstwa w większości stanowią inwestycję, powinni być całkowicie zwolnieni z podatku.
- Podatki pośrednie powinny być katalogowane tak by każdy obywatel wiedział jaka stawka obowiązuje w danej sytuacji. Nawet na pamięć!
- Należy zlikwidować niewydolne ulgi podatkowe a w zamian za nie wprowadzić klarowny system katalogowania przychodów i należnego podatku.
- Obywatel powinien płacić podatek w całości zaś system podatkowy powinien regulować obowiązek płacenia przez kwotę wolną od podatku.
- Ordynacja podatkowa powinna przewidywać możliwość spłaty podatku w nawet 3 ratach.
- Rodziny wielodzietne (powyżej dwojga dzieci), powinny być objęte oddzielnym postępowaniem podatkowym a system ich ściągania bardziej elastyczny.
- Ulgi podatkowe nie powinny być raz danym przywilejem a formą wsparcia dla faktycznie potrzebujących. Porozumienie Centrum „Razem” proponuje zamiast nich, rozbudować system pomocy społecznej oraz określenia kryteriów ich przyznawania.
- Należy dążyć do ograniczenia wydatków państwa przeznaczanych na działalność własną. Podatki nie powinny być przejadane przez administrację oraz nietrafione inwestycje a wracać spowrotem do społeczeństwa.
- W zamian za likwidację ulg proponujemy przejrzysty system opodatkowania który skieruje środki podatkowe do samorządów, do kieszeni obywatela (poprzez obniżenie stawek oraz uproszczenie systemu ich rozliczania) i do kieszeni przedsiębiorcy.
- Państwo poprzez system fiskalny powinno przede wszystkim zapewnić obywatelom godną przyszłość, wspierać go w sytuacjach kryzysowych, nie obciążać go gdy wiedzie mu się dobrze a przede wszystkim stanowić system redystrybucji dóbr do najbardziej potrzebujących grup społecznych.
- Koniec z niekończącymi się kontrolami w Przedsiębiorstwach. Należy ustawowo ustalić czas maksymalny trwania kontroli a za jego niewypełnienie musi być pociągany do odpowiedzialności naczelnik urzędu skarbowego.
- Stoimy w przekonaniu, że nie tylko reforma systemu podatków da pozytywny efekt, ale też uszczelnienie całego systemu.
- Duże i średnie podmioty powinny być całkowicie wyłączone z obiegu gotówkowego. Wszelkie transakcje należy rozliczać poprzez system bankowy.
- Państwo powinno zwiększyć nacisk na informatyzację Urzędów Skarbowych a w dalszej perspektywie wprowadzić zintegrowany system kontroli podatkowej przez który będą mogli rozliczać się obywatele i przedsiębiorstwa.
- Budżet Państwa powinien być budżetem celowym podzielonym na sektory i fundusze. Koniec z rozdawnictwem pieniędzy wedle woli kierowników instytucji podlegających Państwu.
c) Gospodarka
- Państwo powinno utrzymać kluczowe, strategiczne sektory gospodarki w swoich rękach, czyli w rękach społeczeństwa.
- Dzika prywatyzacja powinna być natychmiastowo zatrzymana zaś sprzedaż majątku państwowego obwarowana nie tylko warunkiem ekonomicznym ale i społecznym.
- Prywatyzacja powinna przede wszystkim przebiegać w sposób nastawiony na interes pracowników, i pozwalać im decydować o losach zakładu.
- Pracownicy i organizacje związkowe powinny mieć prawo pierwokupu zakładu pracy, i mieć prawo do znalezienia własnego inwestora.
- Jeżeli przedsiębiorstwo będące własnością skarbu państwa nie przynosi zysków należy w pierwszej kolejności dokonać jego restrukturyzacji, zweryfikować model zarządzania i przyjąć ten który polepszy zyski.
- Przedsiębiorstwa państwowe które mogą być sprawnie zarządzane przez skarb państwa powinny mieć możliwość otrzymania dotacji na rozwój i wyjście z kryzysu. Prywatyzacja często prowadzi do zamknięcia zakładu i nie rozwiązuje realnego problemu poza pozbyciem się strat w budżecie ministerstwa.
- Państwo powinno wspierać gospodarkę poprzez preferencyjne kredyty dla przedsiębiorstw chcących inwestować, pomagać w mediacjach dotyczących zakupu sprzętu po korzystnej cenie a także poprzez swoje instytucje wspierać przedsiębiorców którzy chcą eksportować swoje produkty.
- Przedsiębiorcy powinni mieć pozytywny klimat do inwestycji. Będziemy wspierać samorządy i tworzyć zintegrowane plany parków biznesowych a także dofinansujemy z budżetu centralnego wszelkie plany modernizacji istniejących parków.
- Skarb Państwa nie powinien być wyłączony z możliwości inwestowania. Przedsiębiorstwa którymi Skarb Państwa zarządza a także sam skarb państwa, powinien mieć prawo do rozwijania swoich zakładów a także tworzenia nowych. Miejsca pracy tworzone przez państwo to nie tylko administracja!
- Założenie firmy powinno być maksymalnie uproszczone, zaś prawodawstwo nie powinno wykluczać możliwości ewolucji przedsiębiorstwa. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę powinno być traktowane jako ciągłość zatrudnienia a do tego dofinansowywane przez państwo, jeżeli tworzy kolejne miejsca pracy.
- Kontrole przedsiębiorców powinny być szybkie, sprawne, i przede wszystkim zrozumiałe dla przedsiębiorcy.
4. Rodzina i pomoc Społeczna
- Porozumienie Centrum „Razem” wspiera młode rodziny od samego początku, dlatego głównym naszym punktem będzie objęcie ich szczególną opieką
- Należy wprowadzić ustawowy obowiązek dostosowywania zasobów przedszkolnych do liczby urodzeń w gminie/powiecie. Tym samym proponujemy wprowadzić zamiast niewydolnego budownictwa tradycyjnego, obowiązek budowy przedszkoli i żłobków w systemie modułowym.
- Przedszkola i żłobki powinny być objęte tą samą dyrekcją i tym samym planem budżetowym. Rozdzielanie ich szkodzi tylko, zaś rodzicom łatwiej jest podejmować pracę i godzić ją z wychowaniem dziecka gdy mają zagwarantowane miejsce dla dziecka w żłobku i przedszkolu aż do osiągnięcia przez dziecko wieku szkolnego
- Państwo powinno dofinansowywać i wspierać budowy świetlic przyzakładowych
- Od roku 2021 wszystkie budynki które będą mogły pomieścić więcej niż 1500 pracowników, będą zobowiązane do posiadania pomieszczeń świetlicowych.
- Należy reagować na tworzenie się w miastach stref biurowych i przemysłowych tak by budować tam niezbędne zaplecze socjalne w postaci szkół, przedszkoli czy żłobków. Należy skończyć z myśleniem, że całe to zaplecze musi być przy osiedlach mieszkaniowych. Rodzice powinni zawozić dzieci do szkół które są na ich trasie do pracy.
- Rewizja systemu socjalnego jest kluczowa. Zasiłki trafiają często tam gdzie nie są pożytkowane sensownie a często też system zasiłków staje się ofiarą oszustów i wyłudzaczy.
- Wysokość zasiłków oraz próg dochodowy niezbędny do ich nabycia nie powinien być określany centralnie a przez odpowiednie wyliczenia dotyczące danej gminy. Aktualny system socjalny jest nie tylko niewydajny ale niesprawiedliwy.
- Obywatel powinien mieć prawo do bycia wspieranym przez społeczeństwo nie tylko przez doraźną pomoc finansową, ale też poprzez programy wyjścia z biedy, możliwość oderwania się od środowiska patologicznego czy programy zatrudnienia dające mu faktyczne kwalifikacje.
- Wobec klarownego systemu podatkowego jaki postuluje Porozumienie Centrum „Razem”, system zasiłków powinien zastąpić system ulg podatkowych. Zasiłki powinny być opierane na kryterium faktycznego dochodu
- Zasiłki powinny być celowe. Obywatel nie powinien otrzymywać gotówki do wydatkowania w całości na nieokreślone potrzeby. Zdarza się, że całość tej kwoty spożytkowana jest na alkohol i używki, zaś w ten sposób obarcza się obywateli koniecznością utrzymywania nałogu chorej osoby.
- System zasiłków powinien przede wszystkim opierać się na dofinansowaniu albo sfinansowaniu energii elektrycznej, dostaw gazu czy czynszu (Państwo powinno przede wszystkim negocjować cenę energii elektrycznej i gazu a tym samym zmniejszyć koszta).
- Państwo powinno w ramach zasiłku finansować produkty spożywcze dla obywatela. Stoimy na stanowisku, że koszt zakupu jedzenia dla wielu obywateli i to przez państwo, będzie o wiele mniejszy niż pojedynczy koszt zakupu tych produktów przez obywatela. Z racji tego, iż aktualne ustawodawstwo przewiduje skup płodów rolnych, w ten sposób możemy spożytkować to co znajdzie się w magazynach.
- Postulujemy by zakupy dla obywatela pobierającego zasiłek były w całości organizowane przez odpowiednie instytucje prywatne albo związane ze skarbem państwa poprzez system zamówień. Obywatel pobierający zasiłek powinien mieć w ramach kwoty zasiłku zagwarantowane dostarczenie wybranych produktów z listy tworzonej przez Ministerstwo odpowiedzialne za politykę społeczną. Na liście tej powinien być spis produktów spożywczych/przetworzonych/chemii gospodarczej etc. z aktualnymi cenami tak by obywatel mógł sam wybrać produkty których potrzebuje mając świadomość czy zmieści się w systemie kwotowym.
- Każdy pobierający zasiłek ze względu na sytuację materialną (socjalny, celowy) powinien otrzymywać poza powyższymi postulatami, kwotę kieszonkowego na swoje nieprzewidziane bądź przewidziane wydatki.
- Zasiłki powinny być tylko i wyłącznie dofinansowaniem przejściowym! Najważniejszym celem powinno być usamodzielnienie obywatela, stworzenie mu warunków do zatrudnienia się, odnalezienie mu pracy i wdrożenie go w nią.
-Zasiłki czasowe powinny być zlikwidowane na rzecz zasiłków celowych
-Zasiłki stałe powinny być wyższe. Jeżeli osoba je pobierająca nie ma możliwości z racji choroby oraz wieku, uzyskać dodatkowych przychodów, nie możemy jej skazywać na wegetacje. Zasiłek bezsprzecznie powinien wystarczać na utrzymanie osoby na godnym poziomie. Dodatkowo najbliższa rodzina a w szczególności dzieci, powinny być obarczone koniecznością dodatkowego świadczenia na rzecz rodzica.
-Należy zwiększyć nakłady budownictwo komunalne które będzie alternatywą dla obywateli których nie stać na własne mieszkanie po cenach rynkowych a muszą mieć dach nad głową.
- System który aktualnie funkcjonuje w przypadku mieszkań komunalnych jest krzywdzący dla obywateli którzy kupują własne mieszkanie toteż otrzymanie mieszkania komunalnego powinno być przede wszystkim wydawane rodzinom wielodzietnym.
- Mieszkania dla samotnych matek czy kawalerów powinny być tylko mieszkaniami przejściowymi. Samotne matki powinny otrzymać od państwa jak największą pomoc finansową czy też pomoc w opiece nad dzieckiem jednak głównym celem powinno być założenie pełnej rodziny.
- Mieszkalnictwo komunalne powinno przeciwdziałać bezdomności która jest niezamierzona ale też system ten powinien być elastyczny. Stąd też Porozumienie Centrum „Razem” proponuje system mieszkań przejściowych czyli na zasadzie najmu czasowego od państwa.
- Najem czasowy rozumie się poprzez umowy podpisywane z obywatelem przez zarządcę mieszkania komunalnego na czas określony w którym daje się czas obywatelowi na pełne usamodzielnienie.
- Istnieją sytuacje w których obywatel zostaje wplątany w niekorzystny ciąg zdarzeń, np. długotrwałe problemy ze spłatą zobowiązań, śmierć członka rodziny bądź jego umyślne działanie na rzecz pogorszenia stanu majątkowego obywatela. Tacy obywatele powinni mieć prawo do mieszkania socjalnego, a Państwo powinno robić wszystko by wspierać obywatela w regulacji jego statusu majątkowego.
- Porozumienie Centrum „Razem” stoi na stanowisku, że żaden człowiek nie jest idealny a raz poszkodowany przez los nie powinien tracić nadziei bowiem rolą Państwa i społeczeństwa jest wyciągnięcie go z przysłowiowego "dołka". Pomoc ta jednak powinna być interesowna bowiem obywatel powinien odpłacić się społeczeństwu np. pracą społecznie użyteczną.
- Dla osób których sytuacja materialna pogorszyła się w wyniku splotów okoliczności, a nie jest obywatel w stanie otrzymać np. kredytu na regulację swoich zobowiązań, Państwo powinno wesprzeć go finansowo poprzez spłatę części zobowiązań na poczet wierzycieli (do określonej kwoty) a następnie wymóc odpracowanie tej pomocy oraz spłatę zobowiązań w odpowiedniej formie.
-Należy zwiększyć dyscyplinę wśród pracowników socjalnych. Ich praca zbyt często jest tylko i wyłącznie sposobem na zarobek a nie realną pomocą. Pracownicy społeczni powinni przede wszystkim wdrażać programy zatrudnienia, programy kształcenia, pomocy w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Z ich kompetencji należy całkowicie wykreślić doradztwo rodzinom które mają pod opieką.
-
-W związku z koniecznością wspierania młodych małżeństw czy też młodych ludzi w zakupie ich pierwszego mieszkania, niezbędne jest powiększenie programu "Mieszkania dla młodych"
- Musimy wspierać osoby starsze. Będziemy prowadzić programy aktywizacji, wdrażania ponownie w społeczeństwo osób starszych które odeszły od aktywności społecznej
- Opieka nad osobami starszymi jest kluczowa. Mamy starzejące się społeczeństwo a ośrodków lecznictwa geriatrycznego jest bardzo mało.
- Ośrodki opiekuńczo-lecznicze są zbyt nieliczne by móc przyjąć rzesze osób wymagające stałej opieki. Często dzieci muszą rezygnować z pracy i swojej rodziny by zająć się chorym rodzicem bowiem nie stać ich na opiekę 24h.
- Domy Starości nie powinny być hospicjami. Powinny być budowane i prowadzone w nowoczesnym modelu stawiającym na aktywizację, rozrywkę oraz rehabilitację osób starszych. Jeżeli nie jest to wymagane, osoby starsze nie powinny spędzać całych dni w łóżku!
5. Emerytury, Renty, Zdrowie
- Postulujemy wprowadzenie systemu emerytalnego opartego na kontach indywidualnych oraz opłacanego przez obywateli
- System emerytalny powinien być finansowo niezależny od budżetu Państwa a obywatele powinni mieć prawo inwestowania środków na emeryturę poprzez podmioty funkcjonujące na wolnym rynku.
- Państwo powinno wypełniać swą rolę odpowiedzialności za świadczenia emerytalne poprzez kontrolę instytucji w których obywatel posiada indywidualne konto emerytalne, a także zapewnić ciągłość ich wypłat.
- Obywatel powinien mieć prawo do decydowaniu o wysokości wpłat na swoje konto a także o wysokości emerytury jaką chce otrzymywać.
- Obywatel powinien mieć prawo do otrzymania jak najwyższego świadczenia emerytalnego regulowanego tylko i wyłącznie jego pracowitością i dochodami które osiągał.
- Rozumiemy, że przejście z systemu społecznego na kapitałowy może być kontrowersyjnym posunięciem dla obecnych emerytów lub tych którzy nie będą w stanie osiągnąć wystarczającego wpływu na indywidualne konto, toteż postulujemy program przejściowy w którym aktualni emeryci będą finansowani ze specjalnego podatku solidarnościowego, podobnie jak i Ci którzy już działają w systemie ZUS+OFE.
- ZUS przez okres przejściowy będzie wypłacał na konta indywidualne odpowiednią kwotę tak by obywatel w nowym systemie, w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego, korzystał w pełni z tego co wpłacił.
- Porozumienie Centrum „Razem” jako jedyna partia w Polsce, chce przejąć pełną odpowiedzialność za uratowanie Emerytur Polaków. To co było odkładane przez wszystkie rządy, nasz rząd zmieni i wprowadzi w życie plan który zakończy miraż nigdy nie upadającego ZUS. Dość kłamstwa emerytalnego! Oszukiwanie obywateli w imię nie podejmowania reformy jest niedopuszczalne a uprawiają to wszystkie partie. My nie chcemy tego tolerować!
- System rent powinien być systemem mieszanym w części opłacanym przez obywatela z jego składek na zabezpieczenie socjalne (Emerytura i Renta) a w części przez pracodawcę. Każdy pracodawca u którego obywatel pracował, powinien odkładać na jego indywidualne konto kwotę która będzie mogła być spożytkowana tylko w razie choroby i niezdolności do pracy. Kwota ta po osiągnięciu wieku emerytalnego i niewykorzystania jej na rentę, zostanie przelana na konto emerytalne obywatela.
- Opieka medyczna powinna być w pełni finansowana i zagwarantowana przez państwo. Postulujemy by pracodawcy korporacyjni zapewniali swoim obywatelom dodatkowo bezpłatną dla pracownika opiekę w systemie ZOZów prywatnym, przede wszystkim w zakresie który leczy choroby wynikające z pracy.
- Aby zlikwidować kolejki w przychodniach postulujemy wprowadzić elektroniczny system rejestracji a także system przekierowania pacjenta do placówki która aktualnie ma najmniejsze obłożenie.
-Sprzeciwiamy się postulatom likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia w formie która sprowadza służbę zdrowia do roli pojedynczych atomów. Niezbędny jest urząd nadzoru nad nimi, poza Ministerstwem Zdrowia, ale nie tylko kontraktujący finanse pożytkowane na służbę zdrowia, ale też koordynujący pracę placówek.
- Lekarze powinni przede wszystkim spełniać misję publiczną i ograniczyć swoje uczestnictwo w lecznictwie prywatnym jeżeli otrzymali wykształcenie w Uczelniach Wyższych- Publicznych. Służba społeczeństwu jest najważniejsza.
- Nie powinno istnieć pojęcie szpitala zadłużonego na rzecz skarbu państwa. Nie tolerujemy pojęcia długu gdy dotyczy ono komórek finansowanych przez podatników. Służba zdrowia jest dobrem wszystkich obywateli i na rzecz obywateli.
- Niegospodarność zarządców szpitali oraz osób odpowiedzialnych za powstanie zadłużenia danego zakładu opieki zdrowotnej powinna być egzekwowana bezwzględnie i karana z najwyższą surowością.
- Należy wprowadzić program modernizacji sprzętu medycznego. Zakupić nowe karetki jak i śmigłowce ratunkowe.
- Służba zdrowia powinna być scentralizowana i działać jako jeden sprawny organizm.
6. Edukacja
-Stoimy na stanowisku, że likwidacja gimnazjów była dobrym pomysłem i nie zamierzamy nic w tej kwestii zmieniać.
- Wprowadzenie sytemu progresywnego nauczania w szkole podstawowej. Dzisiejszy system nie sprawdza się w pełni wobec wymagań rynku XXI wieku. Daje on wysoki wskaźnik poziomu nauczania, jednak nie daje uczniom możliwości rozwoju swoich zdolności indywidualnych. System tradycyjny przede wszystkim zrównuje wszystkich w poziomie edukacji i nie daje uczniom czasu na kształcenie się w wybranym kierunku. Często zdolności manualne, plastyczne, muzyczne, nie są rozwijane, bowiem dzisiejszy system nie daje uczniom czasu na zajęcia poza lekcyjne. Nowoczesna szkoła powinna dawać takie możliwości już na poziomie nauczania lekcyjnego.
- System progresywnego nauczania powinien być przede wszystkim dostępy dla szkół podstawowych, jednak system powinien dopuszczać istnienie takiej metody nauczania w szkołach ponadpodstawowych. Polskie ustawodawstwo powinno dać możliwość rozwoju szkoły i metody nauczania przede wszystkim kadrze nauczycielskiej oraz dyrekcji która doskonale rozumie potrzeby lokalne i może dostosować sposób nauczania do poziomu i charakteru uczniów.
- Należy znieść dzisiejszy nieefektywny system kształcenia ogólnego. Proponujemy system gdzie klasa 7 jest wstępem do wyboru dalszej drogi nauczania i uczeń ma prawo wybrać kierunek rozwoju: humanistycznego, ścisłego lub technicznego.
- Szkoły powinny nakierować system nauczania na taki który pozwoli uczniowi po zakończeniu edukacji, wyjść na rynek pracy z wiedzą niezbędną do podjęcia zatrudnienia
- Samorządy powinny mieć większą rolę w kształtowaniu systemu edukacji w regionie toteż damy im możliwość wyboru który z zawodów powinien być mocniej dofinansowany i wspierany
- Zmiana systemu oceniania na system procentowy. Uczeń byłby oceniany wedle ram procentowych, które nie były by wyznacznikiem poziomu nauczania a przyjmowania wiedzy. Szkoła dostosowywałaby system procentowy do profilu danej klasy i uczniów do niej uczęszczających. Nauczyciel wedle specjalnego szablonu oceniałby zdolność ucznia do przyswajania materiału, i w razie konieczności kierował go na lekcje reedukacyjne (wyrównujące wiedzę) w danym przedmiocie. Uniknięto by w ten sposób niekorzystnego dla ucznia systemu oceniania wedle poziomu wiedzy na daną chwilę. Ustalono by odgórny próg, do którego uczeń jest uznawany za zdolnego do przyjmowania kolejnej wiedzy na przykład na poziomie 50%. Także system oceniania byłby opisowy, gdzie nauczyciel wystawiając noty oceniające opisywałby gdzie uczeń ma problemy a gdzie jego wiedza jest powyżej przeciętnej. W przeciwieństwie do systemu ocen w zakresie od 1 do 6, system procentowy lepiej obrazuje, w którym zakresie wiedzy uczeń ma braki, i braki w danym zakresie materiału nie zaważają nad pozostałymi działami. Dziś, mimo iż uczeń z danego materiału otrzymuje ocenę bardzo dobrą a z innego dopuszczającą, uznawany jest za ucznia przeciętnego, mimo iż materiał, z którego został oceniony niżej nie ma wpływu na dalszy tok nauczania.
- Zwiększenie nakładów finansowych na naukę i reformę systemu edukacji
- Likwidacja Kuratoriów i stworzenie systemu rad: Pedagogicznej i Dyrektorskich na szczeblu wojewódzkim i placówek. Rady zajmowałyby się tworzeniem programu nauczania odpowiedniego do danych warunków. To kadra nauczycielska danej szkoły była by organem decyzyjnym o poziomie nauczania, a Rady Wojewódzkie regulowałyby system nauczania tak, by różnice między systemami placówek nie były niekorzystne dla danego rynku oświaty.
- Wprowadzenie "Centralnego Systemu Edukacji". Dał by on możliwość samorządom do samoorganizacji systemu edukacji w miarę swoich potrzeb. Na przykład na Mazowszu wydawanie pieniędzy na szkoły górnicze mija się z celem, bowiem można te fundusze przenieść na bardziej pożyteczny dla tego regionu zawód.
-Wprowadzenie Matur Regionalnych, w których to Województwo (Rady Wojewódzkie) będzie decydowało o tym, jaki będzie zakres wiedzy na maturze lub Matury Ogólnokrajowe, których formę wyznacza Centralna Komisja Egzaminacyjna. Uczeń będzie miał prawo wyboru, którą maturę będzie chciał zdawać. Lub czy chce zdawać obie.
-Zbudujemy i zorganizujemy świetlice dla dzieci i młodzieży, domy kultury mające na celu rozwijanie zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne czy nawet bezpłatne udzielane przez wolontariuszy korepetycje.
-Rozwiniemy system stypendiów dla najbardziej zdolnych a także zapewnimy im pracę poprzez system rezerwacji zatrudnienia dofinansowywany z budżetu państwa
- Stworzymy fundusz celowy na zaopatrzenie placówek oświatowych w sprzęt niezbędny do rozwoju najzdolniejszych uczniów
- Nawiążemy międzynarodową współpracę z największymi instytutami naukowymi na świecie i będziemy wspierać rodzime uczelnie w rozwoju ich zasobów wiedzy oraz wymianie studentów/uczniów
7. Obrona Narodowa i System sprawiedliwości
-Armia Rzeczypospolitej należy do jednej z najsilniejszych i najlepszych w Europie i na świecie. Należy utrzymać ten trend i stale ją modernizować dostosowując do warunków wojny XXI wieku.
- Należy wzmocnić obronę rakietową i przeciwlotniczą, a także zmienić podejście z wojny lądowej, na doktrynę wojny powietrznej i balistycznej.
- Wojska lądowe powinny być przede wszystkim wyposażone w specjalistyczny sprzęt mający na celu nie wojnę masową, a eliminowanie strategicznych i taktycznych punktów.
- Zakup sprzętu produkcji krajowej powinien być priorytetem dla MON
-Musimy wyciągnąć doświadczenia z misji zagranicznych i przede wszystkim postawić na szkolenie żołnierza w każdych warunkach. Należy skończyć z przysłowiowym "czyszczeniu toalet" przez żołnierzy. Ich miejsce jest na szkoleniach i treningach.
- Należy bezwzględnie zmniejszyć ilość administracji w Wojsku. Korpusy cywilne często są liczniejsze niż czynni zawodowo żołnierze, a wojskowi wyżsi rangą często siedzą za biurkiem a unikając testów sprawnościowych próbują uciec od odpowiedzialności za obronę państwa.
- Testy sprawnościowe w wojsku powinny być prowadzone kwartalnie przez niezależnych od MON lekarzy i specjalistów.
- Podobne zasady powinny tyczyć się Policji i służb porządkowych.
- Miejscem Policji powinna być ulica oraz patrole w celu poprawienia jakości bezpieczeństwa obywateli.
- Koniec z wykonywaniem planów na wykroczenia. Policja powinna reagować wedle konieczności i być strażnikiem przez swoją obecność a nie mandaty karne.
- Należy zmniejszyć ilość Policjantów którzy spędzają czas za biurkiem gdy nie jest to wymagane. Powinno wprowadzić się do administracji osoby które nie są funkcjonariuszami Policji a mogą wykonywać pracę "papierkową" za nich.
- Policja powinna być rozliczana z ilości umorzonych spraw, zaś niewykrycie sprawców powinno być rozliczane przed Ministrem Sprawiedliwości, z uwzględnieniem wszelkich podjętych kroków oraz kroków które mogłyby zostać podjęte.
9. Innowacyjność
-Porozumienie Centrum „Razem” stawia na innowacyjność gospodarki, innowacyjność rozwiązań systemowych, innowacyjność w dziedzinie kultury i oświaty
- Będziemy bacznie przyglądać się temu jak rozwija się na świecie nauka, i aktywnie reagować na nowe technologie by wprowadzić je do Polskiego przemysłu
- Rozwiniemy krajowe instytuty przede wszystkim przez dofinansowanie najbardziej przyszłościowych projektów oraz stworzymy możliwości produkcyjne owych projektów.
- Państwo powinno aktywnie wspierać swoich przedsiębiorców o niebanalnej myśli technologicznej. Pomóc znajdować inwestorów oraz zapewnić wsparcie merytoryczne
- Skończymy z niekorzystną tendencją importowania myśli technologicznej z innych krajów na rzecz osiągania takich samych wyników w Polsce
- Należy zapobiegać drenażowi mózgów poprzez przedstawianie realnych szans na pracę i zyski w kraju
- Budowa parków technologicznych oraz zagłębia technologicznego umożliwiającego wymianę technologi na wzór doliny krzemowej, jest kluczowe
- O projektach rodzimych naukowców nie powinniśmy się dowiadywać z często zagranicznych pism, ani w ogóle z prasy. Ministerstwo Nauki powinno bacznie przyglądać się każdemu projektowi i wychwytywać go zanim zrobi to ktoś inny
- Należy bezsprzecznie zwiększyć nakłady budżetowe na innowacyjne sektory gospodarki oraz na rozwój naukowy. Polska od lat jest w ogonku państw które nie starają się być innowacyjne i dzieje się tak od czasów komunizmu
- Polskie produkty powinny być reklamowane i eksportowane. Należy zrewidować nieudolny system promocji naszych technologii i sprzętu i pociągnąć do odpowiedzialności osoby które świadomie działały na niekorzyść Polskiej nauki poprzez zaniedbanie
- Polska powinna promować talenty a nie pogrążać je bez końca w biurokratycznych procedurach
- Należy zwiększyć ilość patentów krajowych a także bezsprzecznie egzekwować przestrzeganie prawa patentowego w odniesieniu do kradzieży Polskiej myśli.
|
Ostatnio zmieniony przez Renata Charleson dnia Nie 8:19, 20 Kwi 2014, w całości zmieniany 4 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Irena Fischer
Porozumienie Centrum "Razem"
Dołączył: 28 Wrz 2013
Posty: 656
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Wto 18:37, 30 Gru 2014 Temat postu: |
|
|
Zaktualizowany program PCR:
Cytat: | PROGRAM POROZUMIENIA CENTRUM "RAZEM"
1. Prawa i Wolności Obywatelskie
- Każdy obywatel powinien mieć poczucie, że Państwo stoi na straży jego konstytucyjnych praw
- Szacunek dla narodu oraz szacunek dla postawy patriotycznej
- Polacy powinni mieć prawo do głoszenia prawdy o chlubnej przeszłości Polski
- Poczucie wspólnoty wśród Polaków powinno być najwyższą wartością wspieraną przez Państwo.
- Obywatel powinien otrzymywać wsparcie we wszystkich aspektach życia społecznego niezależnie od głoszonych poglądów i wyznawanych wartościach, jeżeli nie są one sprzeczne z dobrem wspólnym Narodu.
2. Państwo i jego Administracja
-Zmniejszenie liczby ministerstw jest kluczowe dla sprawnego zarządzania Państwem. Rozrost biurokracji ministerialnej psuje administrację od środka.
-Porozumienie Centrum "Razem" stawia na ludzi młodych znających problemy życia społecznego z własnego życia z jednoczesnym poszanowaniem tradycji i doświadczenia osób starszego pokolenia
- Należy łączyć instytucje gdy ich kompetencje niczym się od siebie nie różnią bądź są do siebie zbliżone, a tym samym odchudzić ilość stanowisk kierowniczych. Nie potrzeba pięciu dyrektorów do zarządzania jedną instytucją.
- Ministrowie powinni konsultować swoje działania ze społeczeństwem oraz grupami których regulacje prawne będą dotyczyć.
- Rząd nie powinien zamykać się na obywateli a przede wszystkim słuchać właśnie ich głosu
- Bycie urzędnikiem powinno być misją, a pełnienie funkcji państwowych wiązać się z prestiżem. Proponujemy znaczne zmniejszenie ilości urzędników, a dla pracujących w sektorze publicznym wyższe wykształcenie z jednoczesnym dążeniem do utworzenia aparatu państwowego składającego się z jak najlepiej wykształconych urzędników.
- Będziemy walczyć z nepotyzmem, obsadzaniem stanowisk według klucza rodzinnego.
- Urzędnicy wyższego szczebla powinni być odpowiedzialni za pracę swoich podwładnych. Ocena urzędnika powinna podlegać ocenie przełożonych i społeczeństwa, a błędy lub niedopatrzenia w wykonywanej pracy powinny skutkować konsekwencjami wyciągniętymi względem urzędników.
- Ludzie młodzi, wykształceni powinni znajdywać miejsce w administracji publicznej, nie w prywatnych korporacjach obco kapitałowych, czy poza granicami kraju
- Wszystkie ministerstwa powinny prowadzić budżety celowe w sektorze płac, by każda złotówka z podatków była wydawana tylko na słuszne nagrody. Premie powinny być adekwatne do wyników, nie do stażu pracy, czy znajomościom.
-Korupcja w urzędach państwowych powinna być tępiona i karana jeszcze bardziej ostro niż dotychczas.
3. Gospodarka, Finanse i Praca
a) Praca
-Młodzi przedsiębiorcy powinni przede wszystkim otrzymać wsparcie od państwa. Poprzez ulgi ale też pomoc w organizacji pierwszej firmy. Przed młodym, pracowitym, pełnym zapału człowiekiem państwo powinno otwierać wachlarz możliwości.
- Tworzenie biznesplanów powinno być wsparte przez zespół ekspercki przy Starostach, tak by przedsiębiorca miał świadomość czego się podejmuje,
- Likwidacja umów śmieciowych jako podstawy do zatrudnienia jest kluczowa dla polepszenia warunków pracy
- Umowa o pracę nie powinna być przywilejem a oczywistością
- Bezpłatne staże, będące współczesnym niewolnictwem powinny być zakazane prawne. Czasy, w których firmy regularnie zatrudniają pracownika na bezpłatny staż odejdą bezpowrotnie.
- Umowy o dzieło i zlecenie powinny być tylko i wyłącznie skierowane do zawarcia porozumienia między wytwórcami którzy wykonują czynność jednorazowo. Okroimy prawo do ich wykorzystywania. Umowy te w dzisiejszym kształcie są przyzwoleniem do oszustwa obywateli i państwa. Umowa o dzieło i zlecenie powinna funkcjonować jedynie jako okazja do zarobienie dodatkowych pieniędzy, a nie utrzymywania się.
- Pracodawcy powinni prowadzić mediację ze swoimi pracownikami. Poprzez specjalne Centrum Mediacji Państwo powinno aktywnie działać na rzecz tworzenia dobrych relacji dwustronnych.
- Zarówno należy wspierać organizacje pracowników jak i pracodawców. Powinny one ze sobą współgrać a nie konkurować.
- Należy uprościć działanie wszelkich podatków związanych z obciążeniem pracownika i pracodawcy.
- Stworzymy "Narodowy Program Pracy" w którym to Państwo będzie miejsca pracy tworzyć dla bezrobotnych, tym samym stwarzać wykształconą kadrę, a także dać szansę pracy osobom długotrwale bezrobotnym.
- Dziś wielu pracodawców wymaga od pracowników doświadczenia, mimo iż nie mają oni szansy go zdobyć. Państwo powinno stworzyć miejsca pracy w sektorach o największym zapotrzebowaniu na wykwalifikowaną kadrę, wyszkolić ją w "próbnym" zakładzie pracy a następnie przez system certyfikacji potwierdzić przyszłemu pracodawcy, że jest to kandydat godny stanowiska.
b) Finanse
- Należy wprowadzić reformę systemu podatkowego. Powinniśmy czerpać wzorce z Danii czy Irlandii
- Ordynacja podatkowa powinna być jasna i klarowna. Należy skończyć z interpretacją przepisów przez urzędy skarbowe. Jedyną wykładnią musi być ordynacja.
-Postulujemy wprowadzić trzyczęściowy podatek PIT składający się ze stałej daniny na samorząd terytorialny, składniku daniny na budżet państwa, składniku daniny na pomoc społeczną
-Podatek CIT powinien być przede wszystkim niski, a dodatkowo powinny istnieć od niego zwolnienia w związku z inwestycjami przedsiębiorstwa. Amortyzacja inwestycji w środki trwałe musi być odpisywana jeszcze w tym samym bądź najpóźniej przyszłym miesiącu!
- Przedsiębiorcy których budżet przedsiębiorstwa w większości stanowią inwestycję, powinni być całkowicie zwolnieni z podatku.
- Podatki pośrednie powinny być katalogowane tak by każdy obywatel wiedział jaka stawka obowiązuje w danej sytuacji. Nawet na pamięć!
- Należy zlikwidować niewydolne ulgi podatkowe a w zamian za nie wprowadzić klarowny system katalogowania przychodów i należnego podatku.
- Obywatel powinien płacić podatek w całości zaś system podatkowy powinien regulować obowiązek płacenia przez kwotę wolną od podatku, która powinna wynosić dwunastokrotność uśrednionego minimum socjalnego.
- Ordynacja podatkowa powinna przewidywać możliwość spłaty podatku w nawet 3 ratach.
- Rodziny wielodzietne (powyżej dwojga dzieci), powinny być objęte oddzielnym postępowaniem podatkowym a system ich ściągania bardziej elastyczny.
- Ulgi podatkowe nie powinny być raz danym przywilejem a formą wsparcia dla faktycznie potrzebujących. Porozumienie Centrum „Razem” proponuje zamiast nich, rozbudować system pomocy społecznej oraz określenia kryteriów ich przyznawania.
- Należy dążyć do ograniczenia wydatków państwa przeznaczanych na działalność własną. Podatki nie powinny być przejadane przez administrację oraz nietrafione inwestycje a wracać z powrotem do społeczeństwa.
- W zamian za likwidację ulg proponujemy przejrzysty system opodatkowania który skieruje środki podatkowe do samorządów, do kieszeni obywatela (poprzez obniżenie stawek oraz uproszczenie systemu ich rozliczania) i do kieszeni przedsiębiorcy.
- Państwo poprzez system fiskalny powinno przede wszystkim zapewnić obywatelom godną przyszłość, wspierać go w sytuacjach kryzysowych, nie obciążać go gdy wiedzie mu się dobrze a przede wszystkim stanowić system redystrybucji dóbr do najbardziej potrzebujących grup społecznych.
- Koniec z niekończącymi się kontrolami w Przedsiębiorstwach. Należy ustawowo ustalić czas maksymalny trwania kontroli a za jego niewypełnienie musi być pociągany do odpowiedzialności naczelnik urzędu skarbowego.
- Stoimy w przekonaniu, że nie tylko reforma systemu podatków da pozytywny efekt, ale też uszczelnienie całego systemu.
- Duże i średnie podmioty powinny być całkowicie wyłączone z obiegu gotówkowego. Wszelkie transakcje należy rozliczać poprzez system bankowy.
- Państwo powinno zwiększyć nacisk na informatyzację Urzędów Skarbowych a w dalszej perspektywie wprowadzić zintegrowany system kontroli podatkowej przez który będą mogli rozliczać się obywatele i przedsiębiorstwa.
- Budżet Państwa powinien być budżetem celowym podzielonym na sektory i fundusze. Koniec z rozdawnictwem pieniędzy wedle woli kierowników instytucji podlegających Państwu.
c) Gospodarka
- Państwo powinno utrzymać kluczowe, strategiczne sektory gospodarki w swoich rękach, czyli w rękach społeczeństwa. Państwo powinno prowadzić państwowe firmy jak efektywne przedsiębiorstwo, a nie, jak za czasów PRL, jak prywatne latyfundia dyrektorów.
- Dzika prywatyzacja powinna być natychmiastowo zatrzymana zaś sprzedaż majątku państwowego obwarowana nie tylko warunkiem ekonomicznym ale i społecznym.
- Prywatyzacja powinna przede wszystkim przebiegać w sposób nastawiony na interes pracowników, i pozwalać im decydować o losach zakładu.
- Pracownicy i organizacje związkowe powinny mieć prawo pierwokupu zakładu pracy, i mieć prawo do znalezienia własnego inwestora.
- Jeżeli przedsiębiorstwo będące własnością skarbu państwa nie przynosi zysków należy w pierwszej kolejności dokonać jego restrukturyzacji, zweryfikować model zarządzania i przyjąć ten który polepszy zyski. Restrukturyzacja powinna zaczynać się od cięć kosztów utrzymania zakładu pracy, a nie od zwalniania lub zamrażania płac pracownikom.
- Przedsiębiorstwa państwowe które mogą być sprawnie zarządzane przez skarb państwa powinny mieć możliwość otrzymania dotacji na rozwój i wyjście z kryzysu. Prywatyzacja często prowadzi do zamknięcia zakładu i nie rozwiązuje realnego problemu poza pozbyciem się strat w budżecie ministerstwa.
- Państwo powinno wspierać gospodarkę poprzez preferencyjne kredyty dla przedsiębiorstw chcących inwestować, pomagać w mediacjach dotyczących zakupu sprzętu po korzystnej cenie a także poprzez swoje instytucje wspierać przedsiębiorców którzy chcą eksportować swoje produkty.
- Przedsiębiorcy powinni mieć pozytywny klimat do inwestycji. Będziemy wspierać samorządy i tworzyć zintegrowane plany parków biznesowych a także dofinansujemy z budżetu centralnego wszelkie plany modernizacji istniejących parków.
- Skarb Państwa nie powinien być wyłączony z możliwości inwestowania. Przedsiębiorstwa którymi Skarb Państwa zarządza a także sam skarb państwa, powinien mieć prawo do rozwijania swoich zakładów a także tworzenia nowych. Miejsca pracy tworzone przez państwo to nie tylko administracja!
- Założenie firmy powinno być maksymalnie uproszczone, zaś prawodawstwo nie powinno wykluczać możliwości ewolucji przedsiębiorstwa. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę powinno być traktowane jako ciągłość zatrudnienia a do tego dofinansowywane przez państwo, jeżeli tworzy kolejne miejsca pracy. W Polsce, mając pomysł będzie można stworzyć prężnie działającą firmę.
- Kontrole przedsiębiorców powinny być szybkie, sprawne, i przede wszystkim zrozumiałe dla przedsiębiorcy.
4. Rodzina i pomoc Społeczna
- Porozumienie Centrum „Razem” wspiera młode rodziny od samego początku, dlatego głównym naszym punktem będzie objęcie ich szczególną opieką
- Należy wprowadzić ustawowy obowiązek dostosowywania zasobów przedszkolnych do liczby urodzeń w gminie/powiecie. Tym samym proponujemy wprowadzić zamiast niewydolnego budownictwa tradycyjnego, obowiązek budowy przedszkoli i żłobków w systemie modułowym.
- Przedszkola i żłobki powinny być objęte tą samą dyrekcją i tym samym planem budżetowym. Rozdzielanie ich szkodzi tylko, zaś rodzicom łatwiej jest podejmować pracę i godzić ją z wychowaniem dziecka gdy mają zagwarantowane miejsce dla dziecka w żłobku i przedszkolu aż do osiągnięcia przez dziecko wieku szkolnego
- Państwo powinno dofinansowywać i wspierać budowy świetlic przyzakładowych
- Wszystkie budynki które będą mogły pomieścić więcej niż 1500 pracowników, będą zobowiązane do posiadania pomieszczeń świetlicowych, a także zaopatrzenie sanitarne pozwalające na swobodne przebywanie w budynku dzieciom i niemowlętom.
- Należy reagować na tworzenie się w miastach stref biurowych i przemysłowych tak by budować tam niezbędne zaplecze socjalne w postaci szkół, przedszkoli czy żłobków. Należy skończyć z myśleniem, że całe to zaplecze musi być przy osiedlach mieszkaniowych. Szkoły, przedszkola i żłobki powinny być rozmieszczone równomiernie.
- Koniec z przenoszeniem siedzib szkół, przedszkoli i żłobków do budynków gorszych, a w ich miejscu powstawanie bezsensownych urzędów.
- Rewizja systemu socjalnego jest kluczowa. Zasiłki trafiają często tam gdzie nie są pożytkowane sensownie a często też system zasiłków staje się ofiarą oszustów i wyłudzaczy.
- Wysokość zasiłków oraz próg dochodowy niezbędny do ich nabycia nie powinien być określany centralnie a przez odpowiednie wyliczenia dotyczące danej gminy. Aktualny system socjalny jest nie tylko niewydajny ale niesprawiedliwy.
- Obywatel powinien mieć prawo do bycia wspieranym przez społeczeństwo nie tylko przez doraźną pomoc finansową, ale też poprzez programy wyjścia z biedy, możliwość oderwania się od środowiska patologicznego czy programy zatrudnienia dające mu faktyczne kwalifikacje.
- Wobec klarownego systemu podatkowego jaki postuluje Porozumienie Centrum „Razem”, system zasiłków powinien zastąpić system ulg podatkowych. Zasiłki powinny być opierane na kryterium faktycznego dochodu
- Zasiłki powinny być celowe. Obywatel nie powinien otrzymywać gotówki do wydatkowania w całości na nieokreślone potrzeby. Zdarza się, że całość tej kwoty spożytkowana jest na alkohol i używki, zaś w ten sposób obarcza się obywateli koniecznością utrzymywania nałogu chorej osoby.
- System zasiłków powinien przede wszystkim opierać się na dofinansowaniu albo sfinansowaniu energii elektrycznej, dostaw gazu czy czynszu (Państwo powinno przede wszystkim negocjować cenę energii elektrycznej i gazu a tym samym zmniejszyć koszta).
- Państwo powinno w ramach zasiłku finansować produkty spożywcze dla obywatela. Stoimy na stanowisku, że koszt zakupu jedzenia dla wielu obywateli i to przez państwo, będzie o wiele mniejszy niż pojedynczy koszt zakupu tych produktów przez obywatela. Z racji tego, iż aktualne ustawodawstwo przewiduje skup płodów rolnych, w ten sposób możemy spożytkować to co znajdzie się w magazynach.
- Postulujemy by zakupy dla obywatela pobierającego zasiłek były w całości organizowane przez odpowiednie instytucje prywatne albo związane ze skarbem państwa poprzez system zamówień. Obywatel pobierający zasiłek powinien mieć w ramach kwoty zasiłku zagwarantowane dostarczenie wybranych produktów z listy tworzonej przez Ministerstwo odpowiedzialne za politykę społeczną. Na liście tej powinien być spis produktów spożywczych/przetworzonych/chemii gospodarczej etc. z aktualnymi cenami tak by obywatel mógł sam wybrać produkty których potrzebuje mając świadomość czy zmieści się w systemie kwotowym.
- Każdy pobierający zasiłek ze względu na sytuację materialną (socjalny, celowy) powinien otrzymywać poza powyższymi postulatami, kwotę kieszonkowego na swoje nieprzewidziane bądź przewidziane wydatki.
- Zasiłki powinny być tylko i wyłącznie dofinansowaniem przejściowym! Najważniejszym celem powinno być usamodzielnienie obywatela, stworzenie mu warunków do zatrudnienia się, odnalezienie mu pracy i wdrożenie go w nią. Odwołując się do alegorii: Obywatel ma dostać wędkę, nie rybę.
-Zasiłki czasowe powinny być zlikwidowane na rzecz zasiłków celowych
-Zasiłki stałe powinny być wyższe. Jeżeli osoba je pobierająca nie ma możliwości z racji choroby oraz wieku, uzyskać dodatkowych przychodów, nie możemy jej skazywać na wegetacje. Zasiłek bezsprzecznie powinien wystarczać na utrzymanie osoby na godnym poziomie. Dodatkowo najbliższa rodzina a w szczególności dzieci, powinny być obarczone koniecznością dodatkowego świadczenia na rzecz rodzica.
-Należy zwiększyć nakłady budownictwo komunalne które będzie alternatywą dla obywateli których nie stać na własne mieszkanie po cenach rynkowych a muszą mieć dach nad głową.
- System który aktualnie funkcjonuje w przypadku mieszkań komunalnych jest krzywdzący dla obywateli którzy kupują własne mieszkanie toteż otrzymanie mieszkania komunalnego powinno być przede wszystkim wydawane rodzinom wielodzietnym.
- Mieszkania dla samotnych matek czy kawalerów powinny być tylko mieszkaniami przejściowymi. Samotne matki powinny otrzymać od państwa jak największą pomoc finansową czy też pomoc w opiece nad dzieckiem jednak głównym celem powinno być założenie pełnej rodziny.
- Mieszkalnictwo komunalne powinno przeciwdziałać bezdomności która jest niezamierzona ale też system ten powinien być elastyczny. Stąd też Porozumienie Centrum „Razem” proponuje system mieszkań przejściowych czyli na zasadzie najmu czasowego od państwa.
- Najem czasowy rozumie się poprzez umowy podpisywane z obywatelem przez zarządcę mieszkania komunalnego na czas określony w którym daje się czas obywatelowi na pełne usamodzielnienie.
- Istnieją sytuacje w których obywatel zostaje wplątany w niekorzystny ciąg zdarzeń, np. długotrwałe problemy ze spłatą zobowiązań, śmierć członka rodziny bądź jego umyślne działanie na rzecz pogorszenia stanu majątkowego obywatela. Tacy obywatele powinni mieć prawo do mieszkania socjalnego, a Państwo powinno robić wszystko by wspierać obywatela w regulacji jego statusu majątkowego.
- Porozumienie Centrum „Razem” stoi na stanowisku, że żaden człowiek nie jest idealny a raz poszkodowany przez los nie powinien tracić nadziei bowiem rolą Państwa i społeczeństwa jest wyciągnięcie go z przysłowiowego "dołka". Pomoc ta jednak powinna być interesowna bowiem obywatel powinien odpłacić się społeczeństwu np. pracą społecznie użyteczną.
- Dla osób których sytuacja materialna pogorszyła się w wyniku splotów okoliczności, a nie jest obywatel w stanie otrzymać np. kredytu na regulację swoich zobowiązań, Państwo powinno wesprzeć go finansowo poprzez spłatę części zobowiązań na poczet wierzycieli (do określonej kwoty) a następnie wymóc odpracowanie tej pomocy oraz spłatę zobowiązań w odpowiedniej formie.
-Należy zwiększyć dyscyplinę wśród pracowników socjalnych. Ich praca zbyt często jest tylko i wyłącznie sposobem na zarobek a nie realną pomocą. Pracownicy społeczni powinni przede wszystkim wdrażać programy zatrudnienia, programy kształcenia, pomocy w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Z ich kompetencji należy całkowicie wykreślić doradztwo rodzinom które mają pod opieką.
- Przyjazny klimat rodzinie powinien uwzględniać przede wszystkim dobry system edukacji i opieki zdrowotnej dla najmłodszych
-W związku z koniecznością wspierania młodych małżeństw czy też młodych ludzi w zakupie ich pierwszego mieszkania, niezbędne jest powiększenie programu "Mieszkania dla młodych"
- Musimy wspierać osoby starsze. Będziemy prowadzić programy aktywizacji, wdrażania ponownie w społeczeństwo osób starszych które odeszły od aktywności społecznej
- Opieka nad osobami starszymi jest kluczowa. Mamy starzejące się społeczeństwo a ośrodków lecznictwa geriatrycznego jest bardzo mało.
- Ośrodki opiekuńczo-lecznicze są zbyt nieliczne by móc przyjąć rzesze osób wymagające stałej opieki. Często dzieci muszą rezygnować z pracy i swojej rodziny by zająć się chorym rodzicem bowiem nie stać ich na opiekę 24h.
- Domy Starości nie powinny być hospicjami. Powinny być budowane i prowadzone w nowoczesnym modelu stawiającym na aktywizację, rozrywkę oraz rehabilitację osób starszych. Jeżeli nie jest to wymagane, osoby starsze nie powinny spędzać całych dni w łóżku! Jeżeli Rodzina nie jest w stanie zapewnić osobom starszym należytego udziału w życiu społecznym, to Państwo powinno dbać o jego aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym. Koniec ze społecznym ostracyzmem osób starszych.
5. Emerytury, Renty, Zdrowie
- Postulujemy wprowadzenie systemu emerytalnego opartego na kontach indywidualnych oraz opłacanego przez obywateli
- System emerytalny powinien być finansowo niezależny od budżetu Państwa a obywatele powinni mieć prawo inwestowania środków na emeryturę poprzez podmioty funkcjonujące na wolnym rynku.
- Państwo powinno wypełniać swą rolę odpowiedzialności za świadczenia emerytalne poprzez kontrolę instytucji w których obywatel posiada indywidualne konto emerytalne, a także zapewnić ciągłość ich wypłat.
- Obywatel powinien mieć prawo do decydowaniu o wysokości wpłat na swoje konto a także o wysokości emerytury jaką chce otrzymywać.
- Obywatel powinien mieć prawo do otrzymania jak najwyższego świadczenia emerytalnego regulowanego tylko i wyłącznie jego pracowitością i dochodami które osiągał.
- Rozumiemy, że przejście z systemu społecznego na kapitałowy może być kontrowersyjnym posunięciem dla obecnych emerytów lub tych którzy nie będą w stanie osiągnąć wystarczającego wpływu na indywidualne konto, toteż postulujemy program przejściowy w którym aktualni emeryci będą finansowani ze specjalnego podatku solidarnościowego, podobnie jak i Ci którzy już działają w systemie ZUS+OFE.
- ZUS przez okres przejściowy będzie wypłacał na konta indywidualne odpowiednią kwotę tak by obywatel w nowym systemie, w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego, korzystał w pełni z tego co wpłacił.
- System rent powinien być systemem mieszanym w części opłacanym przez obywatela z jego składek na zabezpieczenie socjalne (Emerytura i Renta) a w części przez pracodawcę. Każdy pracodawca u którego obywatel pracował, powinien odkładać na jego indywidualne konto kwotę która będzie mogła być spożytkowana tylko w razie choroby i niezdolności do pracy. Kwota ta po osiągnięciu wieku emerytalnego i niewykorzystania jej na rentę, zostanie przelana na konto emerytalne obywatela.
- Opieka medyczna powinna być w pełni finansowana i zagwarantowana przez państwo. Postulujemy by pracodawcy korporacyjni zapewniali swoim obywatelom dodatkowo bezpłatną dla pracownika opiekę w systemie ZOZów prywatnym, przede wszystkim w zakresie który leczy choroby wynikające z pracy.
- Aby zlikwidować kolejki w przychodniach postulujemy wprowadzić elektroniczny system rejestracji a także system przekierowywania pacjenta do placówki która aktualnie ma najmniejsze obłożenie.
-Sprzeciwiamy się postulatom likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia w formie która sprowadza służbę zdrowia do roli pojedynczych atomów. Niezbędny jest urząd nadzoru nad nimi, poza Ministerstwem Zdrowia, ale nie tylko kontraktujący finanse pożytkowane na służbę zdrowia, ale też koordynujący pracę placówek.
- Lekarze powinni przede wszystkim spełniać misję publiczną i ograniczyć swoje uczestnictwo w lecznictwie prywatnym jeżeli otrzymali wykształcenie w Uczelniach Wyższych- Publicznych. Służba społeczeństwu jest najważniejsza. Jednocześnie zarobki młodego lekarza w państwowej służbie zdrowia powinny być adekwatne do jego wiedzy, wykształcenia i oddania służbie społecznej, bo praca pracowników służby zdrowia jest służbą społeczeństwa
- Nie powinno istnieć pojęcie szpitala zadłużonego na rzecz skarbu państwa. Nie tolerujemy pojęcia długu gdy dotyczy ono komórek finansowanych przez podatników. Służba zdrowia jest dobrem wszystkich obywateli i na rzecz obywateli.
- Niegospodarność zarządców szpitali oraz osób odpowiedzialnych za powstanie zadłużenia danego zakładu opieki zdrowotnej powinna być egzekwowana bezwzględnie i karana z najwyższą surowością.
- Należy wprowadzić program modernizacji sprzętu medycznego. Zakupić nowe karetki jak i śmigłowce ratunkowe.
- Służba zdrowia powinna być scentralizowana i działać jako jeden sprawny organizm.
6. Edukacja
-Stoimy na stanowisku, że likwidacja gimnazjów była dobrym pomysłem i nie zamierzamy nic w tej kwestii zmieniać.
- Wprowadzenie sytemu progresywnego nauczania w szkole podstawowej. Dzisiejszy system nie sprawdza się w pełni wobec wymagań rynku XXI wieku. Daje on wysoki wskaźnik poziomu nauczania, jednak nie daje uczniom możliwości rozwoju swoich zdolności indywidualnych. System tradycyjny przede wszystkim zrównuje wszystkich w poziomie edukacji i nie daje uczniom czasu na kształcenie się w wybranym kierunku. Często zdolności manualne, plastyczne, muzyczne, nie są rozwijane, bowiem dzisiejszy system nie daje uczniom czasu na zajęcia poza lekcyjne. Nowoczesna szkoła powinna dawać takie możliwości już na poziomie nauczania lekcyjnego.
- System progresywnego nauczania powinien być przede wszystkim dostępy dla szkół podstawowych, jednak system powinien dopuszczać istnienie takiej metody nauczania w szkołach ponadpodstawowych. Polskie ustawodawstwo powinno dać możliwość rozwoju szkoły i metody nauczania przede wszystkim kadrze nauczycielskiej oraz dyrekcji która doskonale rozumie potrzeby lokalne i może dostosować sposób nauczania do poziomu i charakteru uczniów.
- Należy znieść dzisiejszy nieefektywny system kształcenia ogólnego. Proponujemy system gdzie klasa 7 jest wstępem do wyboru dalszej drogi nauczania i uczeń ma prawo wybrać kierunek rozwoju: humanistycznego, ścisłego lub technicznego.
- Szkoły powinny nakierować system nauczania na taki który pozwoli uczniowi po zakończeniu edukacji, wyjść na rynek pracy z wiedzą niezbędną do podjęcia zatrudnienia
- Samorządy powinny mieć większą rolę w kształtowaniu systemu edukacji w regionie toteż damy im możliwość wyboru który z zawodów powinien być mocniej dofinansowany i wspierany
- Zwiększenie nakładów finansowych na naukę i reformę systemu edukacji
- Wprowadzenie "Centralnego Systemu Edukacji". Dał by on możliwość samorządom do samoorganizacji systemu edukacji w miarę swoich potrzeb. Na przykład na Mazowszu wydawanie pieniędzy na szkoły górnicze mija się z celem, bowiem można te fundusze przenieść na bardziej pożyteczny dla tego regionu zawód.
-Zbudujemy i zorganizujemy świetlice dla dzieci i młodzieży, domy kultury mające na celu rozwijanie zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne czy nawet bezpłatne udzielane przez wolontariuszy korepetycje.
-Rozwiniemy system stypendiów dla najbardziej zdolnych a także zapewnimy im pracę poprzez system rezerwacji zatrudnienia dofinansowywany z budżetu państwa
- Stworzymy fundusz celowy na zaopatrzenie placówek oświatowych w sprzęt niezbędny do rozwoju najzdolniejszych uczniów
- Nawiążemy międzynarodową współpracę z największymi instytutami naukowymi na świecie i będziemy wspierać rodzime uczelnie w rozwoju ich zasobów wiedzy oraz wymianie studentów/uczniów
- Powrócimy do przedwojennego toposu nauczyciela. Współcześnie polscy pedagodzy należą jeszcze do najlepiej uczących w Europie. Nauczyciele powinni zarabiać więcej, jednocześnie koniec z kolegiami nauczycielskimi. Nauczyciel ma być osobą dobrze wykształconą i to wykształcenie powinno być decydujące przy przyjmowaniu pedagogów do pracy.
- Dążymy do zwiększania wymiaru godzin przedmiotów przydatnych, koniec z czasami, kiedy uczniowie mają godzinę plastyki, godzinę techniki i godzinę zajęć artystycznych w tygodniu. Zamiast przedmiotów pokrywających się materiałowo powinno zwiększyć się zakres godzin przedmiotów istotnych.
- Dyrektorzy Szkół powinni dysponować godzinami, które będą przeznaczone na koła zainteresowań, tak, aby nauczyciel mógł realizować dodatkowy materiał z uczniami najzdolniejszymi.
- Planujemy zmniejszenie ilości liceów ogólnokształcących kosztem technik i zasadniczych szkół zawodowych. Wykształcenie wyższe powinni posiadać jedynie uczniowie najzdolniejsi, tak aby dostosować kwalifikacje pracowników do rynkowego zapotrzebowania. Sytuacja, w której robotnik wykwalifikowany zarabia więcej niż profesor uniwersytetu jest absurdalna.
- Warunkiem przyjęcia na uczelnię wyższą ma być przystąpienie do co najmniej dwóch egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym i uzyskanie w nich wyniku minimum 50%.
7. Obrona Narodowa i System sprawiedliwości
-Armia Rzeczypospolitej należy do jednej z najsilniejszych i najlepszych w Europie i na świecie. Należy utrzymać ten trend i stale ją modernizować dostosowując do warunków wojny XXI wieku.
- Należy wzmocnić obronę rakietową i przeciwlotniczą, a także zmienić podejście z wojny lądowej, na doktrynę wojny powietrznej i balistycznej.
- Wojska lądowe powinny być przede wszystkim wyposażone w specjalistyczny sprzęt mający na celu nie wojnę masową, a eliminowanie strategicznych i taktycznych punktów.
- Zakup sprzętu produkcji krajowej powinien być priorytetem dla MON
-Musimy wyciągnąć doświadczenia z misji zagranicznych i przede wszystkim postawić na szkolenie żołnierza w każdych warunkach. Należy skończyć z przysłowiowym "czyszczeniu toalet" przez żołnierzy. Ich miejsce jest na szkoleniach i treningach.
- Należy bezwzględnie zmniejszyć ilość administracji w Wojsku. Korpusy cywilne często są liczniejsze niż czynni zawodowo żołnierze, a wojskowi wyżsi rangą często siedzą za biurkiem a unikając testów sprawnościowych próbują uciec od odpowiedzialności za obronę państwa.
- Testy sprawnościowe w wojsku powinny być prowadzone kwartalnie przez niezależnych od MON lekarzy i specjalistów.
- Podobne zasady powinny tyczyć się Policji i służb porządkowych.
- Miejscem Policji powinna być ulica oraz patrole w celu poprawienia jakości bezpieczeństwa obywateli.
- Koniec z wykonywaniem planów na wykroczenia. Policja powinna reagować wedle konieczności i być strażnikiem przez swoją obecność a nie mandaty karne.
- Należy zmniejszyć ilość Policjantów którzy spędzają czas za biurkiem gdy nie jest to wymagane. Powinno wprowadzić się do administracji osoby które nie są funkcjonariuszami Policji a mogą wykonywać pracę "papierkową" za nich.
- Policja powinna być rozliczana z ilości umorzonych spraw, zaś niewykrycie sprawców powinno być rozliczane przed Ministrem Sprawiedliwości, z uwzględnieniem wszelkich podjętych kroków oraz kroków które mogłyby zostać podjęte.
9. Innowacyjność
-Porozumienie Centrum „Razem” stawia na innowacyjność gospodarki, innowacyjność rozwiązań systemowych, innowacyjność w dziedzinie kultury i oświaty
- Będziemy bacznie przyglądać się temu jak rozwija się na świecie nauka, i aktywnie reagować na nowe technologie by wprowadzić je do Polskiego przemysłu
- Rozwiniemy krajowe instytuty przede wszystkim przez dofinansowanie najbardziej przyszłościowych projektów oraz stworzymy możliwości produkcyjne owych projektów.
- Państwo powinno aktywnie wspierać swoich przedsiębiorców o niebanalnej myśli technologicznej. Pomóc znajdować inwestorów oraz zapewnić wsparcie merytoryczne
- Skończymy z niekorzystną tendencją importowania myśli technologicznej z innych krajów na rzecz osiągania takich samych wyników w Polsce
- Należy zapobiegać drenażowi mózgów poprzez przedstawianie realnych szans na pracę i zyski w kraju
- Budowa parków technologicznych oraz zagłębia technologicznego umożliwiającego wymianę technologii na wzór doliny krzemowej, jest kluczowe
- O projektach rodzimych naukowców nie powinniśmy się dowiadywać z często zagranicznych pism, ani w ogóle z prasy. Ministerstwo Nauki powinno bacznie przyglądać się każdemu projektowi i wychwytywać go zanim zrobi to ktoś inny
- Należy bezsprzecznie zwiększyć nakłady budżetowe na innowacyjne sektory gospodarki oraz na rozwój naukowy. Polska od lat jest w ogonku państw które nie starają się być innowacyjne i dzieje się tak od czasów komunizmu
- Polskie produkty powinny być reklamowane i eksportowane. Należy zrewidować nieudolny system promocji naszych technologii i sprzętu i pociągnąć do odpowiedzialności osoby które świadomie działały na niekorzyść Polskiej nauki poprzez zaniedbanie
- Polska powinna promować talenty a nie pogrążać je bez końca w biurokratycznych procedurach
- Należy zwiększyć ilość patentów krajowych a także bezsprzecznie egzekwować przestrzeganie prawa patentowego w odniesieniu do kradzieży polskiej myśli.
|
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|