Brunon Batory
Blok Janusza Siemieńczuka
Dołączył: 17 Sty 2014
Posty: 816
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Wwa
|
Wysłany: Wto 20:28, 11 Mar 2014 Temat postu: [RR] o zmianie KKW "Czytanie dla resocjalizacji" |
|
|
Cytat: |
Ustawa z 2018 r. o zmianie Ustawy Kodeks Karny Wykonawczy
Art. 1. W Ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy po Art. 163 dodaje się Art. 163a, który uzyskuje brzmienie:
"Art. 163a
1. Powołuje się program "czytanie dla resocjalizacji"
2. O możliwości przystąpienia bądź wyłączenia skazanego z programu decyduje psycholog zakładu karnego w którym skazany odbywa karę pozbawienia wolności.
3. Centralna Komisja Egzaminacyjna o której mowa w Ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwana dalej CKE, sporządza listę książek będących dziełem literackim, naukowym bądź rozprawą filozoficzną, uwzględniając jej wartości oraz dostępność.
4. Skazanemu uczestniczącemu w programie przysługuje prawo sporządzenia rozprawy na temat książki wymienionej w ust. 3. i przekazania jej zarządowi zakładu karnego.
5. Zakład karny ma obowiązek przyjąć do 12 rozpraw rocznie od każdego skazanego.
4. Zakład karny ma obowiązek przekazać sporządzone rozprawy do CKE oraz udostępnić skazanym przynajmniej czwartą część książek, o których mowa w ust. 3.
5. Biblioteki publiczne mają obowiązek, w miarę możliwości, udostępnić niezbędne książki na rzecz programu.
6. CKE ma obowiązek sporządzić rzetelną ocenę oraz opinię, uwzględniające poprawność językową oraz merytoryczną, o sporządzonej przez skazanego rozprawie w czterech kopiach, jedną z nich przesłać skazanemu, drugą udostępnić sądowi na każde wezwanie, trzecią psychologowi, czwartą zaś zachować we własnych archiwach.
7. Sąd ma obowiązek zmniejszyć okresy, o których mowa w Art. 78 par 1. i 2. Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, o 4 dni za każdą pozytywną opinię sporządzoną przez CKE. Przepisy Art. 79 Ustawy Kodeks Karny stosuje się odpowiednio."
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 Lipca 2019 r.
|
Cytat: | Poseł sprawozdawca: Wanda Nowicka
Żyjemy w cywilizowanym Państwie w XXI wieku dlatego też powinniśmy dbać o resocjalizację, jako najważniejszy instrument przywracania ludzi, którzy zboczyli z drogi prawości z powrotem na łono społeczeństwa, dlatego też ja, z wykształcenia filolog klasyczna, wraz z kolegami i koleżankami z klubu podjęliśmy pracę nad projektem wzorowanym na reformie wprowadzonej w Brazylii w roku 2012.
Każdy więzień miałby prawo do przeczytania wybranej przez siebie, ze sporządzonej listy, książki i sporządzenia na jej temat rozprawy. Każda pozytywnie oceniona rozprawa zmniejsza czas od którego można się ubiegać o warunkowe zwolnienie o 4 dni. Łącznie do 48 dni rocznie.
Koszty jakie poniesie CKE to przypuszczalnie zadania zlecone dla nauczycieli czyli pewnie nie więcej niż 100-200 tys. zł.
Możliwy jest spadek wydatków związany ze skróceniem czasu, który skazani przebywają w zakładach karnych.
|
Podpisy:
Wanda Nowicka, Krystian Legierski, Brunon Batory, Andrzej Celiński, Janusz Palikot i 10 innych posłów.
Ostatnio zmieniony przez Brunon Batory dnia Wto 22:28, 11 Mar 2014, w całości zmieniany 1 raz
|
|