Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna www.rzeczpospolita2015.fora.pl
Symulacja Polityczna
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[RadLew] O zmianie KRiO i ustawy o rejestrowanych...

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Sejm IX i Senat X kadencji / Laska Marszałkowska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Paulina Kochman




Dołączył: 19 Lip 2013
Posty: 1309
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 0:45, 02 Sty 2014    Temat postu: [RadLew] O zmianie KRiO i ustawy o rejestrowanych...

Cytat:
USTAWA
Z DNIA ........
O ZMIANIE KODEKSU RODZINNEGO I OPIEKUŃCZEGO I USTAWY O REJESTROWANYCH ZWIĄZKACH MIĘDZY OSOBAMI TEJ SAMEJ PŁCI


Art. 1.

1. Art. 115. § 1., § 2. i § 3. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego otrzymują brzmienie:
„Art. 115.

§ 1. Przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie oraz uczestnicy związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci.

§ 2. Przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego także wtedy, gdy osoba przysposobiona przez jednego z małżonków (uczestnika związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci) zostaje następnie przysposobiona przez drugiego małżonka (uczestnika związku).

§ 3. Sąd opiekuńczy może na wniosek przysposabiającego orzec, że przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego, jeżeli przysposabiający był małżonkiem (uczestnikiem związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci) osoby, która wcześniej dziecko przysposobiła, a małżeństwo (związek w rozumieniu ustawy o o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci) ustało przez śmierć małżonka (uczestnika związku), który już dokonał przysposobienia.”

2. Art. 116. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego otrzymuje brzmienie:
„Art. 116. Przysposobienie przez jednego z małżonków (uczestnika związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci) nie może nastąpić bez zgody drugiego małżonka (uczestnika związku), chyba że ten nie ma zdolności do czynności prawnych albo że porozumienie się z nim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.”

3. Art. 117 § 3. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego otrzymuje brzmienie:
„§ 3. Po śmierci przysposabiającego orzeczenie o przysposobieniu może być wydane wyjątkowo, jeżeli z żądaniem przysposobienia wystąpili oboje małżonkowie (uczestnicy związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci), jeden z nich zmarł po wszczęciu postępowania, a drugi żądanie przysposobienia wspólnie przez małżonków (uczestników związku) podtrzymuje oraz gdy przez dłuższy czas przed wszczęciem postępowania przysposabiany pozostawał pod pieczą wnioskodawców lub tylko zmarłego wnioskodawcy i między stronami powstała więź jak między rodzicami a dzieckiem.”

4. Art. 117 § 5. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego otrzymuje brzmienie:
„§ 5. Przysposobienie, o którym mowa w § 3, ma takie same skutki jak orzeczone przed śmiercią małżonka (uczestnika związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci).”

5. Art. 121[1]. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego otrzymuje brzmienie:
„Art. 121[1]. § 1. Przepisu art. 121 § 3 nie stosuje się względem małżonka (uczestnika związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci), którego dziecko zostało przysposobione przez drugiego małżonka (uczestnika związku), ani względem krewnych tego małżonka (uczestnika związku) także w razie przysposobienia po ustaniu małżeństwa (związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci)) przez śmierć tego małżonka (uczestnika związku).
§ 2. W wypadku gdy małżonek (uczestnik związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci) przysposobił dziecko swego małżonka (uczestnika związku) po śmierci drugiego z rodziców przysposobionego, przepisu art. 121 § 3 nie stosuje się względem krewnych zmarłego, jeżeli w orzeczeniu o przysposobieniu sąd opiekuńczy tak postanowił.”

6. Art. 122. § 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego otrzymuje brzmienie:
„§ 1. Przysposobiony otrzymuje nazwisko przysposabiającego, a jeżeli został przysposobiony przez małżonków (uczestników związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci) wspólnie albo jeżeli jeden z małżonków (uczestników związku) przysposabia dziecko drugiego małżonka - nazwisko, które noszą albo nosiłyby dzieci zrodzone z tego małżeństwa (związku).”

7. Art. 123. § 2. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego otrzymuje brzmienie:
„§ 2. Jeżeli jeden z małżonków (uczestników związku w rozumieniu ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci) przysposobił dziecko drugiego małżonka (uczestnika związku), władza rodzicielska przysługuje obojgu małżonkom (uczestnikom związku) wspólnie.”

8. Do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dodaje się art. 62a. w brzmieniu:
„Art. 62a. Za rodziców dziecka można uznać dwóch mężczyzn lub dwie kobiety, którzy przysposobili je zgodnie z zapisami ustawy.”

Art. 2.

1. Art. 10. ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci otrzymuje brzmienie:
„Art. 10. Uczestnicy związku mogą przysposobić inną osobę zgodnie z zapisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.”

2. Do ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci dodaje art. 9a. w brzmieniu:
„Art. 9a. uczestnicy związku mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z uczestników związku może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego uczestnika związku. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów.”

3. Do art. 63e. ustawy o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci dodaje się ppkt 5 w brzmieniu:
„5) nazwiska uczestników związku, jakie nosić będą po jego zawarciu, zgodnie z art. 9a.”

Art. 3.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Cytat:
UZASADNIENIE

Ustawa ma na celu urzeczywistnienie konstytucyjnej równości wszystkich obywateli, znosząc cenzus orientacji seksualnej przy adopcji dzieci.

Ustawa nadaje uczestnikom związku (w rozumieniu ustawy o o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci) prawo do przyjęcia wspólnego nazwiska.

Od 2 lat obowiązuje w Polsce ustawa o o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci. Jednak uczestnicy tychże związków byli wykluczeni z możliwości przysposabiania dzieci, co w oczywisty sposób zaburza integralność państwa, faworyzując osoby o orientacji heteroseksualnej, podczas gdy nie ma żadnych przesłanek, by geje i lesbijki byli pozbawieni prawo do adopcji dzieci.

Ustawa nadaje osobom pozostającym w rejestrowanych związkach takie same prawa do wspólnego przysposabiania, jak małżeństwom. Nie będzie to rodziło żadnych kosztów dla państwa. Ustawa jest zgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i prawem Unii Europejskiej.


Ostatnio zmieniony przez Paulina Kochman dnia Pią 11:47, 03 Sty 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.rzeczpospolita2015.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Sejm IX i Senat X kadencji / Laska Marszałkowska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin