Aleksander Rak
Dołączył: 27 Sie 2013
Posty: 326
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Pią 22:12, 14 Mar 2014 Temat postu: [KPR] o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz... |
|
|
Cytat: | Ustawa z dnia …………. 2019 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Art. 1 W ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220) wprowadza się następującą zmianę:
W art. 15 ust. 1 pkt 16 otrzymuje brzmienie: „16) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzonych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas oraz z wyjątkiem psów przewodników osób niewidomych i psów asystujących osobom niepełnosprawnym”.
Art. 2 W ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721) wprowadza się następującą zmianę:
W art. 20a ust. 1 otrzymuje brzmienie: „ust. 1. Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych. Osoba niewidoma korzystająca z pomocy psa przewodnika i osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do parków narodowych i rezerwatów przyrody i korzystania z nich na warunkach przysługujących wszystkim użytkownikom tych obiektów”.
Art. 3 Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. |
Uzasadnienie:
Cytat: | Polskie prawodawstwo dotyczące osób niepełnosprawnych w ostatnich latach zmieniało się, zapewniając im coraz szerszą możliwość realizacji ochrony przed dyskryminacją i dostępu do nowoczesnych metod leczenia, rehabilitacji i zatrudnienia. Jedną z takich zmian było zapewnienie w nowelizowanej ustawie o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych możliwości dostępu do obiektów użyteczności publicznej wspólnie z pomagającymi im w życiu psami (psy asystenci niepełnosprawnych oraz psy przewodnicy osób niewidomych i niedowidzących). Była to bardzo istotna zmiana, która nie tylko przyczyniła się do podniesienia komfortu życia osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim znacząco zmniejszyła ich poczucie społecznego wykluczenia.
Niestety, otwierając przestrzeń publiczną i obiekty użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych korzystających z pomocy psów pracujących, Sejm nie usunął zakazu wstępu do Parków Narodowych i rezerwatów. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220) w art. 15 ust. 1 pkt. 16 zabrania: „wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas”.
Ten ustawowy zakaz zamykający przed niepełnosprawnymi korzystającymi z pomocy psów dostęp do ważnej części wspólnego dla wszystkich obywateli dziedzictwa , jakim są Parki Narodowe i rezerwaty jest dyskryminujący. Dlatego winien być jak najszybciej zniesiony. |
Podpisy:
2 KPR
|
|