Mikołaj Liściowski
Nowa Prawica
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 4329
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Wto 20:49, 15 Paź 2013 Temat postu: [Gabinet cieni] Polityka energetyczna |
|
|
Cytat: | Do sali wchodzą Mikołaj Liściowski, Paweł Dziekanowski i Janusz Steinhoff. Ostatni z nich zabiera głos:
Witam Państwa na konferencji prasowej Gabinetu Cieni.
Jak wiemy Polskę od wielu miesięcy wyniszcza kryzys energetyczny. Tymczasem rząd chce go załatwić poprzez budowę paneli słonecznych.
Pozyskiwanie energii w europejskim państwie XXI wieku powinno być zróżnicowane. Polska energetyka nie jest wyjątkiem. Powinniśmy pobierać energię zarówno ze źródeł tradycyjnych, w tym elektrowni węglowych, jak i odnawialnych źródeł energii. Pragnę przedstawić Państwu nasze stanowisko i propozycję rozwiązań w tej sprawie.
Aby w ogóle rzeczowo podejść do sprawy musimy popatrzeć na mapę Polski. Elektrownie węglowe stawia się w okolicach złóż tego surowca. Tak więc postulujemy ich budowę na terenie województwa lubelskiego, gdzie mamy ogromne złoża węgla kamiennego. Z kolei na zachodzie Polski mamy złoża węgla brunatnego. Tak więc z elektrowni nim opalanych można zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom województw lubuskiego i wielkopolskiego. W tym drugim funkcjonuje już z resztą kilka takich elektrowni. Również na północ od Łodzi, w okolicach Łęczycy opłaca nam się zbudować taką elektrownię.
Na pozostałym terenie nie opłaca nam się budowa takich elektrowni, bo nie występuje tam odpowiedni surowiec. Musimy zatem w jakiś sposób zapewnić bezpieczeństwo energetyczne pozostałym regionom. W pasie pobrzeży, a także na Mazurach warto zainwestować w elektrownie wiatrowe. Są tam bowiem korzystne, silne wiatry. Ponieważ jest to dosyć drogi sposób jej pozyskiwania nasz gabinet postuluje udzielanie specjalnych pożyczek firmom sektora prywatnego, które budowałyby takie elektrownie.
Pozostała nam jeszcze Polska środkowo-wschodnia i południe. Na górach proponujemy budowę małych elektrowni wodnych. Jest to świetny sposób na pozyskiwanie energii. Nie dość, że ekologiczny, to jeszcze tani. Na terenach górskich występuje duże nachylenie terenu co zwiększa ich wydajność. Na pozostałych terenach warto z kolei zainwestować w zwykłe elektrownie wodne. Bardzo często nękają nas powodzie. Problem ten częściowo rozwiązałaby budowa zapór, na których dodatkowo byłyby umiejscowione elektrownie. W ten sposób pozyskano by dużo energii.
Nasz gabinet wspiera także działania dotyczące budowy elektrowni atomowej w Polsce.
Czy są jakieś pytania? |
|
|