Ciszu
Porozumienie Centrum "Razem"
Dołączył: 04 Lip 2013
Posty: 167
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Wto 22:24, 09 Lip 2013 Temat postu: [Rządowy Projekt Ustawy] O języku migowym. |
|
|
Cytat: | PROJEKT USTAWY
z dnia ………
o zmianie ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się
Art. 1. W ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o systemie języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2011 r. Nr 209., poz. 1243) wprowadza się następujące zmiany:
1) W art. 3 po ust. 8 dodaje się ust. 9 w brzmieniu:
„9) aparacie pomocniczym w systemie pomocy społecznej – należy przez to rozumieć urząd, czyli strukturę organizacyjną i majątkową oraz zespół ludzi wyodrębniony do realizacji zadań organu administracji publicznej w systemie pomocy społecznej.”.
2) W art. 6 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„organy administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej;”
3) W art. 9:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej jest zobowiązany do udostępnienia usługi pozwalającej na komunikowanie się.”.
b) pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej jest zobowiązany do upowszechnienia informacji o usłudze, o której mowa w ust. 2.”
c) pkt 4 otrzymuje brzmienie:
„Obowiązek, o którym mowa w ust. 3, jest realizowany w sposób powszechnie przyjęty, w szczególności w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronach internetowych organu administracji publicznej oraz aparatu pomocniczego w systemie pomocy społecznej i w miejscach publicznie dostępnych w tych organach.”.
4) W art. 11:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej zapewnia, na zasadzie określonych w art. 12, dostęp do świadczenia usług tłumacza PJM, SJM i SKOGN, zwanych dalej „świadczeniem”.”
b) pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„Świadczenie może być realizowane również przez pracownika organu administracji publicznej oraz aparatu pomocniczego w systemie pomocy społecznej posługującego się PJM lub SJM lub z wykorzystaniem środków wspierających komunikowanie się.”.
5) W art. 12:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„Osoba uprawniona, o której mowa w art. 11 ust. 3, jest zobowiązana zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, do właściwego ze względu na właściwość sprawy organu administracji publicznej bądź aparatu pomocniczego w systemie pomocy społecznej, co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.”.
b) pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno być dokonane w formie określonej przez organ administracji publicznej bądź aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej, w sposób dostępny dla osób uprawnionych.”.
c) pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„Po dokonaniu zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, organ administracji publicznej bądź aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej jest zobowiązany do zapewnienia obsługi osoby uprawnionej, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym, na zasadach określonych w ustawie.”.
d) pkt 4 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej bądź aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej, w przypadku braku możliwości realizacji świadczenia zawiadamia wraz z uzasadnieniem osobę uprawnioną, wyznaczając możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazując na inną formę realizacji uprawnień określonych w niniejszej ustawie.”.
6) W art. 14:
a) pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej udostępnia dokumenty niezbędne do załatwienia sprawy, w formie dostępnej dla osób uprawnionych, na ich wniosek.”.
b) pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„Organ administracji publicznej oraz aparat pomocniczy w systemie pomocy społecznej zamieszcza wszystkie niezbędne informacje o organie i sposobach realizacji ustawy, w miejscach dostępnych dla osób uprawnionych.”.
Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. |
Poseł wnioskodawca: Kamil Ciszkowski
Uzasadnienie:
Panie Marszałku!
Pani Premier!
Wysoka Izbo!
Jestem bardzo dumny z tego powodu, iż pierwszy rządowy projekt, jaki trafił pod obrady Sejmu przyczyni się do poprawy sytuacji ponad miliona Obywateli naszego Kraju. Obywateli niejednokrotnie zapomnianych i ignorowanych przez administrację państwową. W Polsce jest ponad milion osób niesłyszących lub bardzo słabo słyszących. Każdego dnia spotykają się oni z problemami, gdy potrzebują coś załatwić w urzędach, ośrodkach pomocy społecznej. Mają uniemożliwiony kontakt również z administracją rządową. Procedowany projekt jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy sytuacji osób głuchoniemych w relacji z administracją państwową.
Przedstawiony projekt zakłada bowiem, że w każdej gminie oraz w każdej instytucji państwowej zostałby zatrudniony przynajmniej jeden tłumacz języka migowego, który pomagałby osobom głuchoniemym w dokonaniu niezbędnych formalności i typowych urzędowych załatwień.
Według stanowiska Rządowego do wprowadzenia takich rozwiązań obliguje Polskę Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych oraz art. 32 konstytucji. Jestem przekonany, że Sejm w swojej mądrości podejmie jedyną słuszną decyzję i przyjmie uchwałę umożliwiając osobom niesłyszącym uzyskanie przywilejów obywatelskich, których zostali pozbawieni.
Informuję również, iż według wyliczeń BAS projekt kosztować będzie 6 milionów złotych i spełnia on warunki wydatkowe obecnego Budżetu Państwa.
Dziękuję!
OG: To mój projekt irl. Nie został jeszcze zgłoszony w Sejmie, więc postanowiłem go wykorzystać w grze.
Ostatnio zmieniony przez Ciszu dnia Wto 22:25, 09 Lip 2013, w całości zmieniany 1 raz
|
|