Halina Bożyszkiewicz
Prawo i Sprawiedliwość
Dołączył: 05 Gru 2013
Posty: 4247
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/3
|
Wysłany: Sob 23:15, 28 Gru 2013 Temat postu: [AP]: Uchwała o krzyżu w sali plenarnej sejmu |
|
|
Uchwała z 2018 roku o Krzyżu w Sali Plenarnej Sejmu RP
Art. 1
Znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym, ale w sferze publicznej przypomina o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka, wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka i jego praw. Wskazując na zasadniczy i pozytywny wkład chrześcijaństwa w rozwój praw osoby ludzkiej, kulturę narodów Europy i jedność naszego kontynentu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża sprzeciw wobec jakichkolwiek zamiarów usunięcia krzyża z Sali Obrad Sejmu RP oraz ma nadzieję, że takie inicjatywy nie będą podejmowane w przyszłości. Jego obecność na Sali Plenarnej Sejmu III RP wpisuje się w polskie, ponad tysiącletnie tradycje polityczne budowane na wartościach chrześcijańskich, podkreślających znaczenie osoby ludzkiej, mających swój udział w rozwoju kultury całej Europy, jednocześnie opartych na szacunku do ludzi posiadających inne poglądy.
Art. 2
Krzyż obecny w Sali Obrad Sejmu RP staje się symbolem chronionym. Orzeka się także, że powieszenie krucyfiksu przez posłów AWS było zgodne z prawem.
Wnioskodawca: Krystyna Pawłowicz
Uzasadnienie:
Krzyż jest symbolem najpiękniejszej idei, jaka powstała na Ziemi-religii. To jest symbol, który może się nie podobać naprawdę tylko komuś pełnemu złej woli, bo nie idzie za tym znakiem nic złego. Jeżeli komuś się to kojarzy z symbolem tortur czy inkwizycji, to ja przypomnę, że tego symbolu nienawidzą wszyscy tyrani, od Nerona do Pol Pota. W imię tego symbolu stawiano opór dyktaturom, przemocy, kłamstwu, nienawiści. Dzięki temu znakowi cywilizacja i kultura w znanym na kształcie nie uległa, nie przysypał jej śnieg Kołymy ani popiół Oświęcimia. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to powinien sobie znaleźć inne zajęcie, nie politykę. Osoba o przeciętnej wrażliwości poddana biernemu oddziaływaniu tego symbolu religijnego w pasywny sposób nie wywodzi z kontaktu wzrokowego z tym symbolem negatywnych odczuć w stopniu, który ograniczałby jej wolność sumienia i wyznania, czyli swobodę światopoglądową. Krzyż jest wyrazicielem tradycji katolickiej Polaków, aż 97% społeczeństwa to zadeklarowani katolicy.
|
|